Pomimo spadku palących mężczyzn i kobiet, cel redukcji spożywających tytoń o 30 proc. do 2025 r. jest poza zasięgiem

27 Grudnia 2019, 11:18 paczka papierosów nikotyna tytoń

Po raz pierwszy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odnotowała spadek liczby spożywających tytoń mężczyzn. W ostatniej dekadzie także znacznie spadła liczba palących kobiet. Jednak założony przez kraje WHO cel redukcji konsumpcji tytoniu do 2025 r. w postaci 30 proc. użytkowników tytoniu mniej wydaje się być nadal poza zasięgiem.

- Spadki używania tytoniu przez mężczyzn stanowią punkt zwrotny w walce z tytoniem - mówi dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. - Od wielu lat obserwujemy stały wzrost liczby mężczyzn używających śmiercionośnych wyrobów tytoniowych. Ale teraz, po raz pierwszy, obserwujemy spadek zażywania tytoniu przez mężczyzn. WHO będzie nadal ściśle współpracować z krajami w celu utrzymania tej tendencji spadkowej - dodaje.

Każdego roku ponad 8,2 milionów osób umiera z powodu spożywania tytoniu. Ponad 7 milionów tych zgonów pochodzi z bezpośredniego użycia tytoniu, a około 1,2 miliona jest spowodowanych narażeniem osób niepalących na bierne palenie. 

Zobacz również: Papierosy: przyczyna amputacji kończyn i zgonów. Jak zmniejszać ryzyko?

Zgodnie z raportem WHO, globalnie, ogólna konsumpcja tytoniu spadła z 1,397 mld palaczy w 2000 r. do 1,337 mld w 2018 r. W dużej mierze wynika to ze zmniejszenia liczby kobiet zażywających tytoń (spadek z 346 mln w 2000 r. Do 244 mln w 2018 r).

W tym samym okresie konsumpcja tytoniu wśród mężczyzn wzrosła o około 40 milionów, z 1.050 mld w 2000 roku do 1.093 mld w 2018 roku. Obecnie mężczyźni odpowiadają za 82 proc. wszystkich osób spożywających tytoń.

Czytaj: Dr hab Ł. Balwicki: Jak skutecznie rzucić palenie?

Około 60 proc. krajów odnotowuje spadek używania tytoniu od 2010 r.

WHO wskazuje jednak na pierwsze efekty strategii na rzecz walki z tytoniem. Najnowszy raport punktuje, że liczba osób spożywających tytoń przestała rosnąć i przewiduje się, że w 2020 r. odnotujemy kolejny spadek w postaci miliona męskich "smakoszy" tytoniu mniej.

WHO przewiduje, że w porównaniu z 2018 r., w 2020 r. liczba konsumentów tytoniu zmniejszy się o 10 milionów, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a do 2025 r. będzie ich mniej wśród nas o nawet 27 milionów.

Pomimo tych osiągnięć postęp w realizacji globalnego celu wyznaczonego przez rządy, jakim jest ograniczenie używania tytoniu o 30 proc. do 2025 r., Pozostaje poza zasięgiem WHO. W oparciu o obecne dane, do 2025 r. Zostanie osiągnięta 23 proc. redukcja. Obecnie tylko 32 kraje są bliskie realizacji ww. założonego celu.

Organizacja wskazuje, że coraz więcej krajów wdraża skuteczne środki walki z tytoniem, które przynoszą pożądany efekt w ograniczeniu jego spożywania. Jak czytamy w raporcie, podatki tytoniowe nie tylko pomagają zmniejszyć zużycie tytoniu i koszty opieki zdrowotnej, ale także stanowią źródło dochodów na finansowanie walki z nałogiem w wielu krajach.

Czytaj: Senat odrzucił projekt podwyżki akcyza na papierosy i alkohol

JK

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz