Lekarze z PPOZ idą na skargę do Mateusza Morawieckiego

29 Grudnia 2019, 17:13 Janicka

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) zarzuca szefowi NFZ brak umiejętności negocjacyjnych. Zdaniem Bożeny Janickiej na ostatniej, negocjacyjnej prostej Adam Niedzielski podważył wypracowane uzgodnienia i zaprezentował "brak realizacji wizji (o ile ona faktycznie była"- czytamy w przesłanym do redakcji komunikacie. Lekarze rodzinni domagają się również interwencji Mateusza Morawieckiego.

Trwające negocjacje pomiędzy PPOZ a centralą Narodowego Funduszu Zdrowia nabierają rumieńców. Pomimo że do podpisania pozostał tylko jeden dokument Bożena Janicka, prezes PPOZ, uznała, że centrala NFZ i MZ nie dały gwarancji spełniania postulatów wynegocjowanych przez lekarzy rodzinnych, a zaprezentowany w Wigilię komunikat płatnika o wynikach negocjacji jest zmanipulowany.

- Komunikat nie pokazuje dalszych planów finansowych, a tylko wybrane obszary prowadzonych negocjacji, jak się wydaje wygodne dla Prezesa NFZ. Zaprezentowane są skrajne rozwiązania, poczynając od spraw finansowych po okres zawarcia umowy, co może niestety świadczyć o braku wyraźnej wizji dla organizacji podstawowej opieki zdrowotnej i decyzyjności prezesa NFZ - podkreśliła Bożena Janicka.
Zdaniem szefowej świadczeniodawców zrzeszonych w PPOZ przedstawiona w komunikacie narracja podważa wiarygodność prezesa NFZ i kierowanej przez niego instytucji.

- Mamy do czynienia z plebiscytem opinii i uwag kierowanych do nieznanych gremiów, wbrew obowiązującemu prawu! Pomimo tej sytuacji nasza organizacja zaproponowała kompromisowe rozwiązania, które zostały przekazane ustnie i pisemnie centrali NFZ oraz Ministrowi Zdrowia. Obawiamy się jednak, że negocjacje z takim partnerem nie dają gwarancji zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych dla pacjentów. Działania prezesa NFZ Adama Niedzielskiego powodują destabilizację w funkcjonowaniu służby zdrowia, zarówno jeśli chodzi o lekarzy, jak i pacjentów - mówi Bożena Janicka.
W niedzielę - 29 grudnia w Poznaniu - odbyło się zebranie Nadzwyczajnej Rady Powiatów PPOZ i członków PPOZ. Uczestniczący w nim lekarze i świadczeniodawcy w pełni poprali propozycje i negocjacje prowadzone przez PPOZ. Organizacja oczekuje również od premiera RP Mateusza Morawieckiego podjęcia interwencji w sprawie przywrócenia rangi i wiarygodności rozmów prowadzonych z centralą NFZ.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

pezet Poniedziałek, 30 Grudnia 2019, 15:47
Wygląda to jak skarga przedszkolaka na posiłki w przedszkolu - czyli niepoważnie. Czy naprawdę p. Janicka myślała, że sobie "poustala" coś w imieniu swoich stu podmiotów, a pozostałe to podpiszą bez czytania (jak to robi tamte sto) i jeszcze jej podziękują za mniejsze stawki? Obudź się kobieto i zejdź ze swojego ego, bo już ziemi nie dostrzegasz