To był dobry rok dla pielęgniarek i położnych

30 Grudnia 2019, 16:00 ZOFIA MAŁAS

2019 to rok wielu zmian dla pielęgniarek i położnych. Polityka Wieloletnia Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce, wzrost wynagrodzeń oraz nowelizacja rozporządzenia o normach zatrudnienia - m.in. te działania miały największy wpływ na wzrost liczby kadr w systemie - ocenia Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.


Liczba pielęgniarek i położnych rośnie

-Co ważne ,zwiększa się liczba studentów i absolwentów. W tej chwili mamy wydany 5700 praw wykonywania zawodu. Jeszcze w 2018 r. tych praw wydano 3800. Wraca też coraz więcej pielęgniarek zza granicy, a liczba wystawianych zaświadczeń o wykonywaniu pracy pielęgniarek i położnych niezbędnych do pracy poza granicami Polski diametralnie się zmniejszyła (z 1500 do 400 rok do roku) - mówi Zofia Małas. -To dobra tendencja. System kształcenia pracownika medycznego jest drogi. Zależy nam na tym, by wykwalifikowana kadra zostawała w kraju - dodaje.

Jak sprawdzają się normy zatrudnienia pielęgniarek w praktyce?

Przypomnijmy, że od 2019 r. obowiązują nowe normy zatrudnienia pielęgniarek w szpitalach: na oddziale zachowawczym – 0,6 etatu na łóżko, na oddziale zabiegowym – 0,7 etatu  na łóżko.

Choć nowe normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych na oddziałach szpitalnych nie działają jeszcze wszędzie to w ocenie NIPiP normy zatrudnienia są dobrym narzędziem -Wielu dyrektorów bardzo chwali sobie tę metodę. Ułatwia to im przeliczenie ile personelu jest niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania oddziału - mówi Zofia Małas.

- Wielu dyrektorów zmaga się jednak z problemami kadrowymi. Na mapie Polski, gdzie przed laty nie było uczelni pielęgniarskich wciąż występują "białe plamy" zasobów kadrowych - mówi prezes Rady Pielęgniarek i Położnych. Dodaje też, że "rzeczywiście zapotrzebowanie na kadrę jest duże i często dyrektorzy nie mają skąd ich pozyskać".

- Z drugiej strony mamy rejony, gdzie świeżo wyedukowana młodzież, kształcona na kierunkach pielęgniarsko-położniczych nie znajduje zatrudnienia ponieważ pracodawcy nie mają pieniędzy na zatrudnienie nowych kadr - mówi Zofia Małas.

Czego wyczekują pielęgniarki w 2020 r?

Choć wiele pozostało do zrobienia to podstawowe, wdrożone w tym roku elementy zaczęły działać - ocenia prezes NRPiP -Czekamy na zarządzenie prezesa NFZ i przekazanie i środków na świadczenia realizowane przez pielęgniarki w AOS. Trwają też prace nad poradą pielęgniarską w POZ - mówi Zofia Małas. 

Podkreśla, że priorytetem dla całego systemu jest zapewnienie godnych warunków pracy i płacy, tak by stworzyć przyjazny i konkurencyjny (względem naszych sąsiadów tj. Czechy, czy Niemicy) rynek dla kadr.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

14 komentarzy

Magda Środa, 01 Stycznia 2020, 23:16
Takich głupot to ja już dawno nie czytałam. W Trójmieście brakuje personelu pielęgniarskiego i położniczego. Gdyby nasza grupa nie ciągnęła nadgodzin i nie pracowała na kontraktach w kilku placówkach to system już dawno by padł. Państwo igra ze zdrowiem i życiem obywateli!
Ktoś Środa, 01 Stycznia 2020, 21:30
A pani to do zawodu już nie wróci?
Edzia Środa, 01 Stycznia 2020, 21:29
No patrzcie z dnia na dzień przybyło pielęgniarek..dużo pań poszło na zasłużoną emeryturę,dlaczego pani tego nie policzy?To są PiS rządy.
Olaaa Środa, 01 Stycznia 2020, 14:40
O czym ona mówi....gdzie są pielęgniarki. Przechodzą na emeryturę i nadal pracują na umowę lub kontrakt....nie liczą tych co przeszły na emeryturę A liczą te same a jdnak na nowo zatrudnione....ot...nasze władze pielęgniarskie .....
Felczer78 Środa, 01 Stycznia 2020, 10:39
Babo ochłoń, gadasz jak potłuczona.
Dobry dla Ciebie, nie dla pielęgniarek.
Pielegniarka z 30 letnim staże m Środa, 01 Stycznia 2020, 9:16
Witam tylko zeby te zmiany nie zaszkodzily.Mowa jest o widelkach wg wykrztalcenia.A co z pielegniarkami po Liceum Medycznym bez kursow imgr.To ida na boczny tor? A co z doswiadczeniem itp...Roznice sa nie wiary godne. Srednio. 5tyś.4.5tys.3tys. To jest roznicy 1.5-2 tys.Uwazacie ze tojestw porzadku.Msm 53 lata wszystkie obowiazujace kursy ukonczone ponad 30 lat pracy w zawodzie troje dzieci.I teraz 3 tys wyplaty.Dlaczego dlatego zeskpnczylam 5-letnie liceum .a nie 3-letnie studia.Byl czas na nauke.nastepnie czas narodzine..I tak wygladalomoje zycie.
S3kawka Środa, 01 Stycznia 2020, 8:47
Pielęgniarki żądają powrotu do pracy na umowy!!! Nie dodałam, że na moim oddziale brakuje 2 pielęgniarek, ale nie ma szans na personel , ponieważ na innym oddziale brakuje 4 piel- więc automatycznie nowe osoby zostaną skierowane tam, gdzie są większe braki. Pielęgniarki kontaktowe coraz częściej mają problemy ze zdrowiem psychicznym- dopada nas depresja. To wszystko wysokie wymagania, zbyt duża ilość pracy natomiast odpoczynek niemiarodajny
S3kawka Środa, 01 Stycznia 2020, 8:39
Pitu, pitu, ja nie widzę poprawy. Pracuję w szpitalu na kontrakcie od 10 lat. O umowie o pracę nie ma w ogóle mowy. Życie prywatne polega na krótkim odpoczynku przed kolejnym dyżurem. Braki w personelu medycznym olbrzymie- jeżeli chcemy urlopować to niestety musimy brać nadgodziny- taki paradoks. Pracę w szpitalu, na kontrakcie porównuję do pracy w korpo...
KrystynareCAPTCHA Wtorek, 31 Grudnia 2019, 9:44
Chyba tylko dla nich,bo reszta pracowników ochrony zdrowia ,to ludzie drugiej kategorii .
Pielegniarka Wtorek, 31 Grudnia 2019, 8:42
Z pewnością dobry rok i po raz kolejny musimy walczyć o te same pieniądze "zębalowe" a co ze wspoczynnikami dalej wszystko stoi w miejcu tak p .Małas z pewnością dobry rok tylko dla kogo
Gość Wtorek, 31 Grudnia 2019, 8:37
Bo mnie zaraz szlak trafi.
Piel Wtorek, 31 Grudnia 2019, 8:04
Ja nie widzę żadnej poprawy, wręcz przeciwnie jest coraz gorzej, przynajmniej w szpitalach. Mlodzież nie chce pracować przy ciężko chorym, wolą iść do przychodni. a ich na każdym rogu coraz więcej. Wprowadźcie jeszcze podziały płac to już napewno koleżanki po Lm rzucą to robotę,
Ela Poniedziałek, 30 Grudnia 2019, 23:41
Nadal nie wypłacono mi zembalówki. Zmusza się mnie do 24 godzinnych dyżurów w dni wolne od pracy bez wynagrodzenia, bez dnia wolnego, oraz bez 11 godzinnej przerwy. To jest ten prestiż zawodu? Traktuje się mnie jak niewolnika.
48/50 Poniedziałek, 30 Grudnia 2019, 22:21
I realizacji art 84-87 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 r