RPO w sprawie wielomiesięcznych kontroli ZUS

30 Grudnia 2019, 15:00 rpo

RPO jest zaniepokojony wzrostem liczby skarg na działania ZUS dotyczące długotrwałych kontroli i wielomiesięcznego wstrzymywania wypłaty świadczeń, zwłaszcza w przypadku osób chorych, samotnych czy też kobiet w ciąży. Rzecznik zwrócił się z pytaniem w tej sprawie do prezes ZUS.

Jak informuje RPO, w ostatnich miesiącach znacznie wzrosła liczba skarg do jego biura na działania ZUS. Ludzie skarżą się na wielomiesięczne wstrzymanie wypłaty świadczeń.

RPO nie kwestionuje prawa ZUS do kontroli, zwraca jednak uwagę, że nie powinny one trwać miesiącami.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek ustalenia, czy ktoś ma czy nie ma prawa do świadczenia. Rzecznika Praw Obywatelskich niepokoi jednak sytuacja osób, wobec których trwa taka, często wielomiesięczna procedura. Oczywiście ZUS jako podmiot odpowiedzialny za prawidłowe wydatkowanie środków pochodzących ze składek ubezpieczonych powinien dołożyć należytych starań, aby świadczenia trafiały do osób uprawnionych. Jednak z drugiej strony pozostawianie bez środków do życia w trakcie często przedłużającego się postępowania przez osoby chore, samotne czy też kobiety w ciąży również budzi uzasadnione wątpliwości - podkreśla RPO.

Dlatego RPO zapytał prezes ZUS Genowefę Uścińską, czy do niej tez docierają takie sygnały, i czy jest przewidywane usprawnienie (przyspieszenie) procedury prowadzonych kontroli.

Źródło: RPO

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz