Z czego młodzi lekarze rozliczą resort? Spotkanie rezydentów z MZ

03 Stycznia 2020, 14:57 Lekarz rezydent

Z czego młodzi lekarze będą chcieli rozliczyć resort? - mówi dla "PZ" Piotr Pisula, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. W styczniu odbędzie się spotkanie przedstawicieli resortu zdrowia z lekarzami rezydentami, podczas którego omówione mają zostać działania podjęte w ramach porozumienia zawartego z PR OZZL w lutym 2018 r. 

- Dla nas najważniejszy jest pierwszy postulat porozumienia rezydentów z MZ (treść porozumienia), dotyczący wzrostu nakładów. Chcemy, aby był on realizowany zgodnie z intencjami, czyli wyliczaniem odsetka PKB dla danego roku - mówi Piotr Pisula.  Chcielibyśmy przyspieszyć wzrost tych nakładów biorąc pod uwagę, że w ostatnim roku tempo wzrostu nie spełniło naszych oczekiwań. Wypadałoby to nadrobić - dodaje.

czytajPracodawcy RP: pacjenci tracą na metodologii liczenia MZ dot. 6 proc. PKB)

Jaki termin na realizację postulatów? Czy planowane są ewentualne protesty?

- Trudno dziś powiedzieć co wydarzy się w trakcie rozmów. Jeżeli Ministerstwo Zdrowia będzie miało dla nas propozycję, która będzie realną szansą na zmianę, to nie widzę potrzeby organizacji akcji protestacyjnej. Jeżeli okaże się, że nic się nie zmieni i dalej nie będzie konsekwentnej realizacji naszych postulatów, to przewidujemy protest w nowej formie, której jeszcze nigdy nie było - mówi Piotr Pisula i dodaje, że wstępne plany mobilizacji przypadają na okres kwiecień, maj.

Zobacz: Tysiące lekarzy na ulicach stolicy: chcemy leczyć w Polsce!

Spotkanie PR OZZL z resortem zdrowia zaplanowano na 17.01.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Lek Antoni Kisło Sobota, 11 Stycznia 2020, 15:12
Choćby należy zapytać czy lekarz stażysta powinien otrzymywać płacę minimalną