Tragedia w hospicjum. Jest reakcja rządu na pożar w Chojnicach

07 Stycznia 2020, 8:33 karetka-ratownik medyczny

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Chojnicach doszło do tragedii. W wyniku pożaru hospicjum cztery osoby zmarły, a 24 trafiły do szpitala. Poszkodowani to 20 pacjentów, dwie pracowniczki hospicjum i dwóch policjantów.

Z ogniem walczyło 14 zastępów straży pożarnej oraz policja i służby medyczne. Straż informowała, że dotarła na miejsce cztery minuty po zdarzeniu, ale był problem z dostaniem się do środka: wszystkie drzwi były pozamykane i trzeba było je wyważać. Zbrakowało również czujek informujących o potencjalnym zagrożeniu.

Jeszcze tego samego dnia w Chojnicach zwołano sztab kryzysowy. Teraz służby informują, że najprawdopodobniej przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez jednego z pensjonariuszy. Wszystko wskazuje na to, że palił papierosa. Prokuratura wszczęła również śledztwo "w sprawie sprowadzenia pożaru, w następstwie którego zginęły cztery osoby, a co najmniej 24 osoby odniosły różnego rodzaju obrażenia ciała".

Rzecznik rządu Piotr Müller na swoim twitterze przekazał ogromne wyrazy współczucia dla rodzin osób, które zginęły w Chojnicach. Przekazał również informacje, że Ministerstwo Zdrowia podjęło "niezbędne działania w celu zapewnienia opieki nad osobami znajdującymi się w hospicjum". Pomorskie NFZ otrzymało najwyższy priorytet działań w tym zakresie - czytamy.

We wtorek spotkanie rodzin pacjentów hospicjum i NFZ

Kondolencje rodzinom i najbliższym złożył także minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Minister poprosił dyrektora pomorskiego wojewódzkiego oddziału NFZ w Gdańsku o zorganizowanie pilnego spotkania z rodzinami pacjentów hospicjum w Chojnicach – przekazał w poniedziałek rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Celem spotkania, które ma odbyć się we wtorek będzie – jak wyjaśnił - przekazanie rodzinom i bliskim wszelkich informacji o możliwościach dalszej opieki.

Ministerstwo deklaruje pełne wsparcie i zapewnia, że każdy pacjent hospicjum będzie otoczony najlepszą opieką. - Jesteśmy w bieżącym kontakcie ze służbami medycznymi – powiedział Andrusiewicz.

Rzecznik Praw Pacjenta wszczyna postępowanie wyjaśniające

Wyrazy współczucia wyraził także Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, który zdecydował również o wszczęciu postępowania wyjaśniającego ws. możliwego naruszenia praw pacjenta. "W szczególności analizowany będzie aspekt zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, przebywającym w placówce" - czytamy w komunikacie.

JK 

źródło: Radio Zet 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz