PTP o realizacji pilotażu centrów zdrowia psychicznego

07 Stycznia 2020, 10:07 depresja psycholog psyciatra

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zwrócił się do Prezesa NFZ z prośbą o wstrzymanie wprowadzenia projektu nowego rozporządzenia ws. pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego do momentu przeprowadzenia konsultacji z Biurem do spraw Pilotażu, Radą ds. Zdrowia Psychicznego oraz dr. Markiem Balickim - Pełnomocnikiem Ministra Zdrowia ds. reformy psychiatrii. Według ZG PTP, obecny kształt rozporządzenia może utrudniać dalsze prowadzenie pilotażu.

19 grudnia do konsultacji trafił projekt Projekt zarządzenia NFZ o centrach zdrowia psychicznego - do konsultacji.

Jak przypomina ZG PTP, w ostatnio przyjętym stanowisku Zarząd z uwagą i uznaniem odnotował informacje o pomyślnych doświadczeniach realizacji programu pilotażowego Centrów Zdrowia Psychicznego w Polsce. W ocenie PTP działania te oznaczają prawdziwy początek oczekiwanej i planowanej od dawna systemowej zmiany funkcjonowania ochrony zdrowia psychicznego w Polsce.

- Zdajemy sobie sprawę, że wprowadzenie reformy, jak zawsze w takich wypadkach, jest trudnym zadaniem, wymagającym skonfrontowania się z różnorodnymi oczekiwaniami i sprzecznymi interesami różnych instytucji i podmiotów. PTP pozytywnie o realizacji i rozszerzaniu pilotażu centrów zdrowia psychicznego Jednakże naszym zdaniem nie ulega wątpliwości, że reforma dotycząca systemu ochrony zdrowia psychicznego powinna być priorytetem z punktu widzenia zdrowia publicznego w naszym kraju, tak jak dzieje się to w wielu krajach Unii Europejskiej - podkreśla środowisko psychiatrów.

Wyrazili oni przekonanie, że podstawowym warunkiem pomyślnego kontynuowania zapoczątkowanych zmian jest wspólne działania różnych środowisk i instytucji w tym kierunku. - Działanie wyrażające się solidarnym zrozumieniem celów, zasad oraz zadań organizujących proces zmian i wzniesienie się ponad indywidualne i grupowe różnice - wskazał ZG PTP.

- Jesteśmy przekonani, że możemy liczyć na zrozumienie, konstruktywną współpracę i jednoznaczne wsparcie procesu reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego w Polsce przez Narodowy Fundusz Zdrowia - podkreślono w liście do prezesa NFZ.

Źródło: PTP

BPO

Polecamy także:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz