E-recepty - od dziś obowiązkowe

08 Stycznia 2020, 8:01 stetoskop telefon informatyzacja

Od dziś, czyli 8 stycznia 2020 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Te wystawione w postaci papierowej nadal będą mogły być zrealizowane w każdej aptece. 

Ministerstwo zdrowia wskazało, że po 8 stycznia w określonych przypadkach recepty będą mogły być wystawione w postaci papierowej. Dotyczy to:

  • recept w ramach tzw. importu docelowego,
  • recept dla osób o nieustalonej tożsamości,
  • recept transgranicznych (do końca 2020 r.),
  • recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej),
  • braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią ww. systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do Internetu. 

- Recepta wystawiona w postaci papierowej również w innych niż ww. przypadkach będzie mogła być zrealizowana tak jak dotychczas w każdej aptece, w tym lek będzie mógł być objęty refundacją. Tym samym, wdrożenie nowych rozwiązań, nie utrudni pacjentom dostępu do leków - zapewnia resort.

Jednocześnie wskazał, że przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią po 8 stycznia 2019 r. receptę w postaci papierowej. 

Wystawianie e-recept wymaga podłączenia się do systemu e-zdrowie (P1), co następuje poprzez wdrożenie modułu e-recepty w systemie gabinetowym/HIS i uzyskanie certyfikatu systemu e-zdrowie lub poprzez założenie konta w bezpłatnej aplikacji gabinet.gov.pl. Sam proces wystawienia e-recepty polega na wpisaniu odpowiednich danych oraz podpisaniu ww. dokumentu poprzez użycie podpisu kwalifikowalnego, osobistego (zawartego w warstwie elektronicznej e-dowodu osobistego), zaufanego (Profil Zaufany) lub certyfikatu ZUS wykorzystywanego do podpisywania e-ZLA. 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

ula Środa, 08 Stycznia 2020, 11:03
Wystawianie e-recept dla pacjentów, którzy nie mają IKP to absurd, o wiele szybciej wystawie papierową i tak będzie robione, pseudo e-rec która musi być drukowana do kpina