J.Cieszyński: liczba realizowanych e-recept przekroczyła liczbę papierowych

08 Stycznia 2020, 9:47 lekarz- komputer- laptop- internet- e-zdrowie

Liczba realizowanych w aptekach e-recept przekroczyła liczbę recept realizowanych w postaci papierowej - poinformował w środę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej.

Jak mówił wiceminister J. Cieszyński podczas briefingu prasowego, od dziś, czyli 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. - E-recepta to już codzienność w polskich gabinetach - stwierdził i dodał, że projekt realizowany jest od lat, ale impetu nabrał w ostatnim czasie. Przypomniał, że pierwszą e-receptę wystawiono w Polsce 25 maja 2018 r.

Wiceminister poinformował, że podmioty lecznicze, które wystawiły 99 proc. recept w 2019 roku są w systemie e-zdrowie (P1). - Do 7 stycznia ponad 10 mln pacjentów otrzymało 63 miliony recept. Wczoraj wystawiono ponad 1,6 milionów e-recept, szkolenia z e-recepty i Internetowego Konta Pacjenta przeszło 60 tys. osób w 650 miastach. Do placówek i lekarzy trafiło 4,5 mln materiałów – ulotek, broszur. Stworzyliśmy też bezpłatną aplikację gabinetową, dofinansowanie na  na sprzęt i oprogramowanie to 72 mln zł - wyliczał. Dodał, że w planie finansowym NFZ na ten rok jest kolejne 100 mln zł na dofinansowanie informatyzacji.

Jak podał, 81 tys. lekarzy do końca ubiegłego roku wystawiło chociaż jedną e-receptę. Najstarszy miał ponad 90 lat, a najmłodszy - 24 lata. 3 stycznia br. liczba zrealizowanych w aptekach e-recept przekroczyła liczbę papierowych. Najstarszy pacjent, któremu wystawiono e-receptę miał 107 lat, a najmłodszy -2 miesiące.  

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej przypomniał, że apteki podłączone są do systemu p1 już od stycznia 2019 r. Podkreślał, że w Polsce wdrożenie e-recepty odbyło się bardzo szybko. - W Hiszpanii trwało to 12 lat, w USA – już 8 lat, a u nas apteki podłączyły się w ciągu 12 tygodni, a lekarze – 12 miesięcy- mówił. - E-recept spodziewamy się ok. 750 mln w ciągu roku - zapowiedział.

Zwracał uwagę, że e-recepta została przyjęta bardzo pozytywnie przez pacjentów. - Pacjenci cenią sobie to, że mogą wykupować leki na raty. Wystarczy 4-cyfrowy kod podany przez lekarza oraz pesel i recepta jest realizowana - mówił. - Liczymy na to, że system będzie usprawniany w najbliższym czasie - dodał.

Także dr Artur Prusaczyk z Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach (jako pierwsze wystawiało e-recepty) podkreślał, że to przede wszystkim pacjenci odnoszą korzyści z tego rozwiązania. - My wystawiamy dziennie 16 tys. recept, co stanowi 1 proc. wszystkich wystawianych w kraju. 

Co z papierowymi receptami?

Wiceminister J. Cieszyński pytany o możliwość wystawiania i realizacji recept w formie papierowej, zapewnił, że recepty papierowe to wiele recept wystawionych przed 8 stycznia i będzie je można realizować w każdej aptece. Wyjaśnił, że istnieje też kilka sytuacji, gdy recepty mogą być wystawiane w formie papierowej.  - Obecnie można wystawić w formie papierowej receptę w przypadku recepty dla siebie oraz dla rodziny, a także wtedy, gdy nie ma dostępu do systemu, np. podczas wizyty domowej - wskazał.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz