Min. zdrowia przedstawił priorytety na obecną kadencję, głównie będzie to kontynuacja

08 Stycznia 2020, 13:23 szumowski łukasz

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił w środę Sejmowej Komisji Zdrowia plany działań resortu w latach 2020-2023. Większość to kontynuacja obszarów, w których już w poprzedniej kadencji zaczęły się działania, czyli onkologia, rozwój profilaktyki, reforma psychiatrii czy płacenie za jakość. Wskazał też na potrzebę stworzenia narodowego programu dla serca, budowę w Polsce fabryki osocza, rozwój opieki nad seniorami w dziennych domach opieki medycznej oraz ZOL-ach, likwidację kolejek do specjalistów poprzez wprowadzenie "nielimitów".

Minister zdrowia  podkreślił, że system ochrony zdrowia to obszar niezwykle delikatny, ale wymaga systematycznej wytężonej pracy z wielu stron. - Istotna jest kontynuacja obszarów, których już dotknęliśmy. W systemie ochrony zdrowia nawet w ciągu 4 lat nie da się zrobić zmian rewolucyjnych, które wyeliminowałyby  bolączki - mówił.

Wskazał na wzrost nakładów i przypomniał o uchwalonej w ubiegłej kadencji ustawie o wzroście nakładów i nowelizacji przyspieszającej ten wzrost. Podkreślił, że w ubiegłym roku na ochronę zdrowia przeznaczono ponad 100 mld zł. - W tym roku planujemy przeznaczyć ponad 107,5 mld zł. W ubiegłym miało być 4,9 proc. PKB, a przeznaczyliśmy 5,25 proc. PKB, czyli więcej niż obowiązująca nas ustawa - wskazywał. Jak mówił, w 2024 r. środki będą wynosiły o 50 mld zł więcej niż w 2020 r.

Jako kolejny kluczowy obszar wskazał politykę lekową państwa. - Utworzono listę leków 75 plus, gdzie seniorzy otrzymali bezpłatnie ponad 155 mln opakowań leków. To też nowe pozycje na liście leków refundowanych. W ciągu 4 ostatnich lat to 108 pozycji. W onkologii liczba nowych cząsteczek wzrosła o 20 proc. To też dopełnienie leków na cukrzycę, WZW, raka piersi. To też są leki, które działają na ryzyko sercowo-naczyniowe - wyliczał.

Onkologia to wyzwanie

- W perspektywie 15-20 lat rosnąć będzie problem onkologiczny, dlatego ubiegła kadencja była pod hasłem onkologii, począwszy od strategii onkologicznej, która jest teraz w konsultacjach i została pozytywnie przyjęta przez środowisko. Wreszcie będziemy mieli spójną politykę w zakresie i przeciwdziałania i terapii. To też pilotaż krajowej sieci onkologicznej. Wdrożyliśmy to już w 4 województwach. Nie będziemy dołączać kolejnych. Następnym krokiem jest wyciągnięcie wniosku z pilotażu i rozciągnięcie go na cały kraj jako strategii - mówił Ł.Szumowski.

Jak dodał zmiany w onkologii dotyczą też patomorfologii. - Będziemy ujednolicać standard oceny patomorfologicznej - zapowiedział.

Mówił też o rozwoju cancer unitów, czyli centrów leczenia narządowego. - Breast cancer unity są już w trakcie kontraktowania. Opracowywane są obecnie unity jelita grubego i raka płuca. Zgłaszane są też potrzeby w zakresie raka prostaty i hematologiczne - wyjaśnił.

Zapowiedział ponadto rozwój badań profilaktycznych m.in. przy wykorzystaniu nowszych technologii w raku płuca, czerniaku, nowotworach wątroby. -Chcemy w 2021 r. zacząć realizować szczepienia przeciw HPV, aby wyeliminować raka szyjki macicy i w dużym stopniu nowotwory głowy i szyi - mówił.

Ponadto mówił o 900 mln zł na rewitalizację Narodowego Instytutu Onkologii. - Powinniśmy znacznie zwiększyć możliwości tego centralnego ośrodka jeżeli chodzi o przepustowość, ale też o rozwój naukowy(...). Chcielibyśmy sprowadzić co Polski nowoczesne metody jak CAR-T - dodał.

Choroby serca i układu krążenia i narodowy program

Minister zdrowia wskazywał na sukces programu KOS Zawał i poprawę przeżywalności. - Roczna śmiertelność spadła o 30 proc. To niespotykane.  Jest różnie w różnych województwach. Są takie, gdzie ta redukcja śmiertelności sięgała powyżej 50 proc., co pokazuje, że standardy organizacyjne czasami potrafią dać niesamowite efekty. W tej kadencji czeka nas rozszerzenie KOS zawał jako standardu w całej Polsce - mówił.

- Mamy też KONS, czyli program opieki nad pacjentami z niewydolnością serca - dodał wskazując tu na ogromną rolę współpracy lekarzy pierwszego kontaktu z ośrodkami wysokospecjalistycznymi.

- Musimy się zmierzyć z Narodowym Programem Zdrowego Serca. Został zlecony do opracowania (...) - zapowiedział.

Zwrócił też uwagę na przygotowanie Narodowego planu dla chorób rzadkich, który czeka na przyjęcie przez rząd. - Do tej pory był problem ze specyfiką leków dla małych grup pacjentów. Wymagane jest tu inne podejście do procesu refundacyjnego - mówił.

Fabryka osocza w tej kadencji

- Pewnym wyzwaniem, które nas również czeka jest transplantologia, krwiodawstwo i krwiolecznictwo, bo możliwości rosną. Brakuje nam dawców i tu jest pole do wspólnej pracy i przekonania społeczeństwa, że to pewien dar życia - mówił.

- To też leczenie krwią i produktami krwiopochodnymi. Fabryka leków osoczopochodnych – zaczynamy od propozycji zmian. Potrzebna jest fabryka osocza w Polsce. W tej kadencji jest to realne, aby ten projekt był finalizowany - zapowiedział.

Badania profilaktyczne

- Zderzamy się i zmierzamy z wyzwaniem pewnego przeświadczenia w polskim społeczeństwie, że chodzenie na badania profilaktyczne nie jest w dobrym tonie - ocenił. - To ogromna praca, ale zobowiązaliśmy się do darmowych badań profilaktycznych dla osób po 40 r. życia. Szacujemy, że to jest 14 mln osób i wśród nich możemy wykryć 2 mln chorych. Wprowadzenie tak szerokiego programu może skutkować fałszywie dodatnie i fałszywie ujemne wyniki. Rodzi się pytanie, w jaki sposób to zorganizujemy, aby do badań profilaktycznych zgłosiło się wiele osób - mówił.

Kolejki - jak je skrócić

Według ministra, kolejki w wielu obszarach są jeszcze nieakceptowalne. - W części obszarów dzięki większym nakładom udało się je skrócić jak w zaćmie, tomografii i rezonansie. Dzięki tym doświadczeniom możemy ten mechanizm zastosować do innych obszarów, czyli do specjalistów. Wprowadzenie nielimitowanego dostępu do specjalistów jest koniecznością - mówił. Jak dodał,  w niektórych obszarach oprócz nielimitów konieczne jest także zwiększenie wyceny i liczby specjalistów.

Lepsze żywienie w szpitalach

Ł.Szumowski wskazał na poprawę opieki okołoporodowej i wdrożenie standardów oraz programu Dieta mamy. - Żywienie szpitalne to aspekt, który dotyka wielu Polaków. Zaczęliśmy od pacjentek ciężarnych, ale powinniśmy program rozszerzyć na większą populację - zapowiedział.

Opieka senioralna i reforma psychiatrii

Kolejnym wyzwaniem i kierunkiem działań jest poprawa opieki nad populacją seniorów m.in. poprzez wprowadzanie domów dziennej opieki medycznej, rozwój ZOL-i.

Z kolei w ramach reformy psychiatrii - jak mówił - rozpoczął się już pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego, zaś w zakresie psychiatrii dziecięcej - przygotowywany jest model zmian.

Informatyzacja

- Czeka nas e-dokumentacja. Problem informatyzacji ciągniemy na razie bez większych problemów. Chcemy zmienić zapisywanie się do specjalistów na zdalne, a nie przez numerek - podkreślił. 

Wśród legislacyjnych zapowiedzi wymienił przyjęty wczoraj przez rząd projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. - Chcielibyśmy nowelizować prawo farmaceutyczne i ustawę refundacyjną - mówił i wskazał też m.in. na przepisy dotyczące Ratowników medycznych.

- Ilość działań priorytetowych jest duża - ocenił na zakończenie.

Posłowie opozycji zarzucali ministrowi, że nie poruszył bardzo złej sytuacji finansowej szpitali. Minister zapewniał, że zadłużenie szpitali w stosunku do nakładów pozostaje na stałym poziomie. - Większą bolączką niż długi są kadry medyczne i zabezpieczenie personelu, aby miał kto nas leczyć - przekonywał. 

BPO/JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Rozgoryczona Czwartek, 09 Stycznia 2020, 20:01
Wszystko tak pięknie na papierze. Trafiłam do BCU we Wrocławiu w połowie listopada i dopiero teraz mam konsylium. 2 miesiące a rak piersi rośnie i rośnie
Skonka1963 Czwartek, 09 Stycznia 2020, 15:13
Co z Metforminą sprawa ucichła czy ktoś kontroluje teraz produkcję i składniki?
olaf Czwartek, 09 Stycznia 2020, 10:36
szykują kolejny biznes fabryke osocza ? obcy kapital już działa