Lekarze rodzinni o podatku od słodzonych napojów

09 Stycznia 2020, 12:44 waga brzuch otyłość grub

Lekarze rodzinni z Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców z nadzieją przyjęli projekt ustawy wprowadzający podatek cukrowy. Jak podkreślają, trzeba zatrzymać epidemie otyłości wśród Polaków.

Jak podkreślają lekarze w wydanym komunikacie, zmiany gospodarcze i polityczne, a w ich następstwie modyfikacja stylu życia powodują, że dostępność do żywności jest coraz lepsza, podczas gdy aktywność fizyczna maleje.

- Szeroka dostępność wysokokalorycznych i dosładzanych produktów o atrakcyjnym wyglądzie i smaku przyciąga zarówno dorosłych jak i dzieci. Dodatkowo szeroki dostęp do reklamy stymuluje potrzeby zakupowe u konsumentów. Efektem tego jak nadmiar spożywanych kalorii pochodzących z węglowodanów. Stały nadmiar węglowodanów powoduje zmiany w funkcjonowaniu organizmu, w efekcie których pojawia się m.in. otyłość - wskazują.

W ich ocenie, sytuacja staje się niebezpieczna, gdyż już nie tylko otyłość u dorosłych jest problemem, a jej skutki tj. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i inne choroby cywilizacyjne. Również polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie.

- Jako lekarze rodzinni widzimy to podczas udzielania świadczeń, a szczególnie uwidacznia się to przy bilansach zdrowia dzieci - podkreślają.

- Nie możemy bezczynnie czekać, aż sytuacja wymknie się spod kontroli i system ochrony zdrowia nie będzie w stanie zabezpieczyć świadczeń zdrowotnych spowodowanych otyłością i jej następstwami, dlatego podejmujemy działania edukacyjne podczas wizyt w gabinecie lekarskim. Jednak te działania nie są w stanie, w krótkim czasie, przynieść zmiany nawyków zakupowych i żywieniowych. Tu potrzebna jest interwencja państwa - ocenili.

Z nadzieją przyjęli projekt ustawy związany z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Będą podatki od słodzonych napojów, małpek i reklamy suplementów diety Według nich, jest to jeden z kroków, które mogą pomóc w działaniach hamujących plagę otyłości i jej następstw.

- Pozyskane dzięki tej ustawie środki należy przeznaczyć na działania edukacyjne, profilaktyczne i szybkie wykrywanie chorób cywilizacyjnych - przekonują.

Źródło: LZLR-P

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

george Piątek, 10 Stycznia 2020, 9:16
I tak się właśnie doi Polaków.