Sejmowa Komisja Zdrowia za ustawą budżetową

10 Stycznia 2020, 9:01 pieniądze kasa

Nad częścią projektu ustawy budżetowej na rok 2020, dotyczącymi nakładów na zdrowie obradowała w czwartek Sejmowa Komisja Zdrowia.

Ogólne wydatki zdrowotne zaplanowane w budżecie na bieżący rok wynoszą blisko 8,5 mld zł. O 157 mln złotych więcej niż w ustawie budżetowej na rok 2019. Uwzględniając kwoty w Funduszu Pracy i Funduszy Rozwiązywania Problemów Hazardowych, środki na ochronę zdrowia oraz środki unijne, na zdrowie w 2020 na zdrowie przeznaczymy 11,3 mld zł.

Część budżetu, której dysponentem jest minister zdrowia - 5,2 mld zł - będzie o 200 mln zł będzie o 200 mln zł niższa niż zaplanowano w ustawie na rok ubiegły. Jest to spowodowane przekazaniem dodatkowych środków dla NFZ w związku z przeniesieniem finansowania świadczeń wysokospecjalistycznych i finansowania programu leków 75+ do Funduszu. - przedstawił sejmowej komisji zdrowia wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. - Gdyby nie te zmiany, to budżet w dyspozycji ministra zdrowia byłby o 700 mln zł większy - tłumaczył i dodał, że nakłady przewidziane w ustawie, to nakłady minimalne i już dzisiaj wiadomo, że prawdopodobnie wzrosną, podobnie jak w latach poprzednich, tj.: 1 mld zł w 2017 zł, 1,8 mld zł w 2018 czy 2,7 mld zł w roku ubiegłym.

Wiceminister podkreślił, że nakłady na zdrowie zaplanowane w budżecie państwa i w planie NFZ stanowią dzisiaj 5,09 proc. produktu krajowego brutto i jest to o 1,2 mld zł więcej niż wartość referencyjna.

Priorytety wydatków resortu

Jak mówił minister Gadomski,

Istotna część środków będąca w dyspozycji resortu przeznaczana ma być na szkolnictwo. Łączna kwota wydatków zaplanowana na ten cel w 2020 roku to 1,8 mld zł, czyli o 136 mln zł więcej niż rok wcześniej.-To efekt zwiększania limitów przyjęć na uczelnie medyczne oraz podwyżek wynagrodzeń na uczelniach - mówił podsekretarz podkreślając, że kadry sa priorytetem resortu i właśnie w ich kształcenie z roku na rok są rekordowe.

Na podwyżki wynagrodzeń pracowników medycznych w podmiotach podlegających resortowi zdrowia zaplanowano 121 mln zł oraz 85 mln zł na wzrost wynagrodzeń ratowników medycznych. Kolejne 118 mln zł przeznaczono na wynagrodzenia pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Farmaceutycznej oraz 95 mln zł na podwyżki pracowników uczelni.

Sejmowa Komisja Zdrowia zaopiniowała pozytywnie część projektu ustawy budżetowej na rok 2020 w zakresie ochrony zdrowia. Za pozytywną opinią opowiedziało się 15 posłów, 9 było przeciw. Jeden poseł się wstrzymał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz