Stomatologia: wyrywkowe dane kontra poważna debata o stanie stomatologii

14 Stycznia 2020, 12:08 Stomatologia

Samorząd lekarski przestrzega przed skupianiem się na wyrywkowych danych i podtrzymuje swój postulat zorganizowania poważnej debaty w sprawie leczenia stomatologicznego i podjęcia szybkich kroków zaradczych w tej kwestii. W ten sposób odniósł się do dyskusji na temat stomatologii podczas ostatniego posiedzenia Sejmu.

Jak przypomina Przewodniczący Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Cisło, jednym z punktów porządku obrad posiedzenia Sejmu RP w dniu 10 stycznia 2020 r. była krótka wymiana pytań posłów i odpowiedzi MZ na temat profilaktyki i leczenia stomatologicznego dzieci i młodzieży.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko odpowiadała na pytania dotyczące programu profilaktyki stomatologicznej i dostępności dzieci do opieki stomatologicznej. Przypomniała o programie dentobusów, gdzie realizowane są świadczenia profilaktyczne, a także o programie doposażania gabinetów stomatologicznych w szkołach. Jak mówiła, z możliwości tej skorzystało 40 gabinetów. Ponadto, jak wskazała, kolejnym etapem jest ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami, w myśl której świadczenia stomatologiczne mogą być realizowane w gabinecie stomatologicznym w szkole lub w gabinecie w okolicy szkoły, z którym podpisała ona umowę. - Szacujemy, że w szkołach jest 700 gabinetów stomatologicznych, które posiadają kontrakty z NFZ - mówiła wiceminister.

Jak komentuje NRL, świadczenia udzielane najmłodszym opłacane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia tylko w przypadku udzielania ich przez placówki posiadające z NFZ umowę. Od dłuższego czasu, Naczelna Rada Lekarska zwraca uwagę Ministerstwu Zdrowia oraz NFZ, że przy tak drastycznym stopniu niedofinansowania oraz dramatycznie niskiej rentowności kontraktów, gabinety stomatologiczne mogą przestać być zainteresowane podejmowaniem współpracy z NFZ lub wprost wypowiadać umowy. Wówczas udzielanie świadczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego może być utrudnione, również wobec dzieci i młodzieży.

W ocenie samorządu lekarskiego, "zapewne każde dofinansowanie wyposażenia placówek szkolnych w sprzęt jest rzeczą cenną, jednak wyposażenie 40 na 25 tys. placówek szkolnych nie powinno być argumentem w dyskusji".

Ponadto według NRL, należy być bardzo ostrożnym w wyciąganiu wniosków na temat wzrostu liczby świadczeń udzielonych dzieciom. Z zestawienia NFZ o świadczeniach udzielonych w dentobusach wynika bowiem, że w dentobusach udzielany jest w zasadzie jeden rodzaj świadczenia i nie są to wypełnienia ubytków, tylko zabiegi profilaktyczne, które wobec często już zaawansowanej próchnicy u małego pacjenta, mogą w ostatecznym rachunku być nieefektywne.

Naczelna Rada Lekarska przestrzega przed skupianiem się na wyrywkowych danych, podtrzymuje swój postulat zorganizowania poważnej debaty w sprawie leczenia stomatologicznego i podjęcia szybkich kroków zaradczych w tej kwestii.

Źródło: NIL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz