Szczyt zachorowań na grypę przed nami. Jeszcze czas, aby się zaszczepić - apelują lekarze

14 Stycznia 2020, 14:14 grypa choroba przeziebienie temperatura

– To ostatni czas. Zaszczep się! Nie ryzykuj zdrowiem własnym i innych – apeluje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przyłączając się do apelu dra hab. Ernesta Kuchara, przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, aby zaszczepić się przeciwko grypie jeszcze przed nadchodzącym szczytem zachorowań.

Ten rok rozpoczął się w miarę łagodnie jeśli chodzi o liczbę zachorowań na grypę, co nie oznacza jednak, że wirus odpuścił. Lekarze i epidemiolodzy spodziewają się nadejścia fali.

– Apogeum zachorowań jeszcze przed nami! Prawdziwego natarcia grypy należy się spodziewać na przełomie stycznia i lutego! – ostrzega Bożena Janicka.

Obawy te potwierdza także w swoim apelu dr hab. Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii: „Grypa przychodzi co roku. Nie zapominajcie, że szczepimy się nie tylko dla siebie, ale także swoich najbliższych i pacjentów. Nawet jeśli ktoś jest młody i zdrowy, nie choruje na grypę, albo przechodzi ją łagodnie, to nie ma gwarancji, że nie przyniesie wirusa do domu. Szczepienia to nie tylko kwestia ochrony osobistej, robimy to dla naszych rodzin i pacjentów”.

Już po siedmiu dniach od podania szczepionki organizm wytwarza przeciwciała. Wprawdzie są to przeciwciała w początkowej fazie, jednak dają dużą szansę na to, że nawet jeśli zachorujemy, to objawy będą zdecydowanie lżejsze, a co najważniejsze…  unikniemy powikłań  przypomina Bożena Janicka.

- Najbardziej narażone na zachorowania i powikłania są osoby starsze, po 65. roku życia, przewlekle chorzy, np. z chorobami układu oddechowego, krążenia czy cukrzycą, osoby po przeszczepach, zakażone wirusem HIV oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży. W porę podana szczepionka (zanim wirus grypy zacznie szaleć!) zmniejsza radykalnie groźbę zarówno zachorowania, jak i ewentualnych powikłań. A te – co wielokrotnie podkreślamy – mogą być nieodwracalne w skutkach! – dodaje.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz