Konfederacja Lewiatan: Podatek cukrowy szkodliwy dla przedsiębiorców i konsumentów

15 Stycznia 2020, 16:26 cukier

Podatek od napojów słodzonych, który chce wprowadzić rząd, obniży konkurencyjność przedsiębiorstw i może przyczynić się do zwolnień pracowników, a doświadczenia innych krajów pokazują, że taki podatek nie ograniczył spożycia cukru - uważa Konfederacja Lewiatan i apeluje o zaprzestanie prac nad podatkiem.

Lewiatan odniósł się do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, który wprowadza podatek od słodzonych napojów. Jest on obecnie konsultowany.

- Po wprowadzeniu proponowanych regulacji spadnie konkurencyjność polskich przedsiębiorców. Wzrośnie szara strefa, bo wiele produktów będzie sprowadzanych z krajów sąsiednich (Czechy, Niemcy, Słowacja, Litwa, Łotwa), gdzie nie ma takiego podatku. Straci budżet, ponieważ skurczą się m.in. przychody z eksportu żywności przedsiębiorstw płacących podatki w Polsce. A co najważniejsze, nowy podatek, o czym świadczą doświadczenia innych krajów, nie ograniczy spożycia cukru i nie poprawi staniu zdrowia społeczeństwa, nie ograniczy zjawiska otyłości. A na tym rządowi szczególnie zależy - mówi Arkadiusz Grądkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Lewiatana, po wprowadzeniu nowego podatku, wzrosną ceny na produkty słodzone, ale nie spadnie spożycie cukru. Polacy będą wybierali tańsze zamienniki, (tak było w Wielkiej Brytanii), gorszej jakości i niekoniecznie zdrowe.

W ocenie Lewiatana, ustawa dotycząca podatku cukrowego niweczy wysiłki podejmowane przez przedsiębiorców zmierzające do zmiany składu produktów. - A to byłoby jednym z najskuteczniejszych sposobów polepszania wartości odżywczej żywności - przekonują. Opłata ma być bowiem ryczałtowa i nie zależeć od ilości dodanej substancji o właściwościach słodzących.

- W wielu europejskich krajach, nawet borykających się z większym problemem otyłości, nie wprowadzono podatku cukrowego. Postawiono na edukację i promocję zdrowej diety i aktywnego trybu życia. Niemcy wspierają aktywność stosując niskie stawki VAT na usługi fitness, a część wydatków na sport można odliczyć od podatku - wskazuje konfederacja.

Jak przekonuje, podatek cukrowy nie jest powszechny.

Zwracają także uwagę, że nowy podatek miałby wejść w życie od 1 kwietnia, a to  "zbyt krótkie vacatio legis" i  producenci nie będą w stanie dostosować się do zmian. Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowy podatek podlega też notyfikacji w Komisji Europejskiej, a jej brak może doprowadzić do jego unieważnienia i konieczności zwrotu pobranych opłat.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz