A. Matyja o piątkowym spotkaniu z rezydentami: sprawa dotyczy wszystkich lekarzy i pacjentów

16 Stycznia 2020, 10:51 Lekarze i biurokracja

W piątek w ministerstwie zdrowia zaplanowano spotkanie z rezydentami dotyczące realizacji porozumienia z Ministrem Zdrowia sprzed dwóch lat. Według prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyi, realizacja porozumienia to sprawa, która dotyczy nie tylko lekarzy rezydentów, ale wszystkich lekarzy, a przede wszystkim pacjentów.

Prezes NRL otrzymał do wiadomości pismo z zaproszeniem na spotkanie wystosowane przez wiceministra Janusza Cieszyńskiego do przewodniczącego Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Piotra Pisuli.

- Stanowisko Izby dotyczące porozumienia wyrażaliśmy wielokrotnie. NRL nie była sygnatariuszem tego porozumienia, a jedynie występowała w charakterze obserwatora – przypomniał A. Matyja. 

- Chcemy brać udział spotkaniu, ponieważ sprawa nie dotyczy wyłącznie lekarzy rezydentów, ale wszystkich lekarzy, a przede wszystkim naszych pacjentów, bo głównym postulatem zawartego porozumienia był jak najszybszy wzrost finansowania sytemu ochrony zdrowia. Naprawa ochrony zdrowia w Polsce to też odbudowanie zasobów kadrowych i zmiany organizacji oraz efektywności systemu. Nie mamy już czasu na eksperymenty. Sprawne działanie systemu jest podstawą dobrego zarządzania, niezależnie od tego kto to będzie robił – zaznacza A. Matyja.

Prezydium NRL w piątkowym spotkaniu będzie reprezentował z-ca sekretarza NRL Artur Drobniak.

Jak przypomniał, jednym z postulatów była nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Projekt został przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu.  

– Zaskoczył nas tryb procedowania tego projektu - nie poznaliśmy jego treści przed przekazaniem go radzie ministrów. Opiniowaliśmy projekt trzykrotnie z czego ostatni raz w czerwcu 2019 roku i zawarliśmy tam szereg komentarzy, szczegółowych i merytorycznych uwag, które w części nie zostały uwzględnione  – wskazuje A. Matyja.

- Sposób procedowania ustawy o zawodzie lekarza bez wiedzy tych, która ona dotyczy jest czymś zdumiewającym. W związku z tym Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wystosowało apel do Sejmowej Komisji Zdrowia o powołanie specjalnej Podkomisji do rozpatrzenia projektu tej nowelizacji ustawy. Prace takiej podkomisji pozwolą na szczegółową i wnikliwą analizę przyjętego przez Rząd projektu nowelizacji oraz zgłoszenie uwag i ich argumentację przez tych, których ona dotyczy – podkreślił prezes NRL.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz