Dziś lekarze rozliczą resort zdrowia z realizacji porozumienia

17 Stycznia 2020, 9:24 Lekarz rezydent

Dziś w Ministerstwie Zdrowia rezydenci powiedzą "sprawdzam" ministrowi Łukaszowi Szumowskiemu podczas zaplanowanego na dziś spotkania dotyczącego realizacji porozumienia z Ministrem Zdrowia z 2018r. 

- Dla nas najważniejszy jest pierwszy postulat porozumienia rezydentów z MZ (treść porozumienia), dotyczący wzrostu nakładów. Chcemy, aby był on realizowany zgodnie z intencjami, czyli wyliczaniem odsetka PKB dla danego roku - mówił dla Polityki Zdrowotnej Piotr Pisula, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.  Chcielibyśmy przyspieszyć wzrost tych nakładów biorąc pod uwagę, że w ostatnim roku tempo wzrostu nie spełniło naszych oczekiwań. Wypadałoby to nadrobić - dodaje.

W spotkaniu udział weźmie także Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Jak podkreślał Prezes NRL, Andrzej Matyja: "chcemy brać udział spotkaniu, ponieważ sprawa nie dotyczy wyłącznie lekarzy rezydentów, ale wszystkich lekarzy, a przede wszystkim naszych pacjentów, bo głównym postulatem zawartego porozumienia był jak najszybszy wzrost finansowania sytemu ochrony zdrowia".

-Naprawa ochrony zdrowia w Polsce to też odbudowanie zasobów kadrowych i zmiany organizacji oraz efektywności systemu. Nie mamy już czasu na eksperymenty. Sprawne działanie systemu jest podstawą dobrego zarządzania, niezależnie od tego kto to będzie robił – zaznaczył Andrzej Matyja. 

Resort "konsekwentnie realizuje zapisy porozumienia"

 - Konsekwentnie realizujemy zapisy porozumienia zawartego z @PR_OZZL i zgodnie z par. 2, 7 i 18 zawartej umowy zaprosiłem w imieniu @SzumowskiLukasz sygnatariuszy oraz obserwatorów na spotkanie do @MZ_GOV_PL. Liczymy na konstruktywną dyskusję o efektach i planach na przyszłość - informował na swoim Twitterze wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapowiadając spotkanie.

Czytaj również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Ja się tylko pytam Poniedziałek, 20 Stycznia 2020, 15:37
A jak tam działa nowy system e zwolnień i e recepty?