Psychiatria dziecięca: jest zarządzenie NFZ dot. nowego modelu opieki

17 Stycznia 2020, 10:08 dziecko terapia psycholog

Jest zarządzenie prezesa NFZ dotyczące nowego modelu opieki nad dziećmi i młodzieżą z problemami psychicznymi. Umożliwi ono utworzenie poradni psychologiczno-terapeutycznych w każdym powiecie, czyli pierwszego poziomu pomocy dla dzieci i młodzieży. Każda taka placówka, w której będzie co najmniej czteroosobowy zespół (psycholog, dwóch psychoterapeutów i terapeuta środowiskowy) otrzyma z NFZ ryczałt - 500 tys. zł rocznie na swoje funkcjonowanie. 

Chodzi o zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień.

- To fundamentalna zmiana dzięki której przeniesiemy ciężar leczenia z oddziałów szpitalnych do zespołów terapeutycznych funkcjonujących na poziomie powiatu - napisał na Twitterze prezes NFZ Adam Niedzielski informując o podpisaniu zarządzenia.

O nowym modelu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży ministerstwo zdrowia poinformowało w ubiegłym tygodniu.

Model ten przewiduje stworzenie sieci poradni psychologiczno - psychoterapeutycznych, co najmniej jednej w powiecie, czyli ok. 300 w całej Polsce. Już w lutym NFZ ma ogłosić pierwsze konkursy na takie placówki. Poradnie te mają stanowić pierwszy poziom pomocy, którego dotychczas brakowało. Na drugim i trzecim poziomie, dostępna będzie pomoc psychiatry. Celem reformy jest ograniczenie leczenia w oddziałach i szpitalach psychiatrycznych.

System ma się opierać na trzech poziomach. Pierwszy z nich to poradnie psychologiczno - psychoterapeutyczne. W każdej ma być zatrudniony co najmniej czteroosobowy zespół tzn. psycholog, dwóch psychoterapeutów i terapeuta środowiskowy. Drugi poziom to poradnie, w których będzie już dostępna pomoc psychiatryczna, oparty o istniejące już poradnie w ramach AOS. Z kolei trzeci poziom to oddziały i szpitale psychiatryczne dla dzieci. 

BPO

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Psychoterapeuta Czwartek, 13 Lutego 2020, 18:27
Nfz 16 stycznia wydał rozporządzenie i kilka dni temu ogłosił konkurs. To nie są dodatkowe placówki bo dotychczasowym Pzp dla dzieci wygasają umowy za 1,5 mieś. Te poradnie będą zamiast dotychczasowych. Program jest niby innowacyjny i przyklepniety przez środowisko psychiatryczne. Ale konkurs jest ogłoszony dopiero teraz i na jego rozstrzygnięcie jest ok. 2 tyg. Dyrektorzy zozów nie mają kadry która jest obligatoryjnie wymagana np. Terapeutów środowiskowych. Jest jedna szkoła w kraju która ich kształci od niedawna, w tym roku nie ma naboru. Np. w Rzeszowie nie ma ani jednego. A być musi. To jest zamach na psychoterapię dzieci i młodzieży. Nierealne żeby terapeuta środowiskowy i jego oddziaływania miały zastąpić psychoterapię bo nakłady finansowe będą przesunięte. Nie będzie więcej pieniędzy tylko inaczej przekierowanie. Znowu wprowadzona jest reforma na kolanie jak z likwidacją gimnazjów tylko wtedy był duży szum bo protestowało środowisko A teraz środowisko się cieszy. Prawodawca wychodzi z założenia że ma być. Niech się stanie jasność.