Chemioterapia w warunkach domowych – jest projekt Zarządzenia Prezesa NFZ

21 Stycznia 2020, 8:06 NFZ

Umożliwienie chorym przyjmującym chemioterapię leczenia w domu z zastosowaniem specjalnych infuzorów - przewiduje projekt zarządzenia NFZ, który trafił do konsultacji.

- Narodowy Fundusz Zdrowia wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów chorujących na nowotwory podjął wspólnie z prof. Lucjanem Wyrwiczem z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie prace nad rozwiązaniem umożliwiającym leczenie chemioterapią w najbliższym otoczeniu, czyli w domu - podał NFZ w komunikacie do projektu.

NFZ chce, aby pacjenci - mimo choroby - byli aktywni zawodowo. Czuli się ważną częścią społeczeństwa i własnej rodziny. Jest to możliwe dzięki specjalnym infuzorom, które stale podają cytostatyk, a pacjenci mogą normalnie żyć i pracować. Urządzenie jest niewielkie, dlatego można nosić je w kieszeni lub w pokrowcu.

W rezultacie do minimum skraca się czas pobytu w szpitalu, a pacjent po wykonaniu niezbędnych badań i procedur oraz zainstalowaniu urządzenia wraca do domu.

Jak podkreśla NFZ, przebywanie w swoim środowisku, z bliskimi, możliwość wykonywania pracy zawodowej, przekłada się na komfort życia oraz zmniejsza stres związany z przebywaniem na oddziale szpitalnym.

Pozytywnie o nowym rozwiązaniu, zaproponowanym przez NFZ, mówią organizacje pacjenckie zrzeszające osoby z chorobą nowotworową. Podkreślają, że przyjmowanie chemioterapii w warunkach domowych poprawia skuteczność leczenia i powoduje, że chorzy nie czują się wykluczeni.

NFZ skierował w poniedziałek popołuddniu do konsultacji projekt zarządzenia Prezesa NFZ w rodzaju Leczenie szpitalne – chemioterapia

Źródło:NFZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz