Cukier krzepi finanse szkolnych klubów sportowych

21 Stycznia 2020, 15:43 dzieci sport medycyna sportowa

Na wniosek Ministerstwa Sportu, resort zdrowia do tzw. Ustawy o podatku cukrowym wprowadzi zapis o wspieraniu zajęć sportowo-rekreacyjnych dzieci i młodzieży. Dzięki temu podatek cukrowy zasili budżety Szkolnych Klubów Sportowych o dodatkowe 100 mln zł co roku – podaje Business Insider.

-Projekt tzw. opłaty zdrowotnej od napojów słodzonych to projekt walki z nadwagą i otyłością, szczególnie wśród najmłodszych. (…) Stąd też propozycja minister sportu o wsparcie zajęć sportowych dzieci i młodzieży spotkała się z niezwykle pozytywną reakcją po naszej stronie - podkreśla w rozmowie z Business Insider Polska minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

W tym roku z dodatkowej opłaty, na finansowanie Szkolnych Klubów Sportowych zostanie przekazanych 50 milionów złotych. W kolejnych latach ma to być 100 milionów złotych rocznie.

To już druga zmiana w projekcie ustawy wprowadzającej dodatkowe opłaty od napojów słodzonych. W ubiegłym tygodniu resort zdrowia po konsultacjach z przedstawicielami branż zdecydował, że napoje słodzone w inny sposób niż cukrem objęte będą wyłącznie opłatą stałą w wysokości 50 groszy za litr (5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5 gr/100 ml).

źródło: BusinessInsider

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz