Kamery nasobne i motocyklowe zespoły RM - resort zapowiada zmiany w ratownictwie medycznym

22 Stycznia 2020, 10:30 Ratownicy

Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia we wtorek  wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że resort pracuje nad dużą nowelizacją ustawy o systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM). Zmiany mają usprawnić czas dojazdu zespołu do pacjenta oraz zadbać o bezpieczeństwo ratowników.

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie rozwiązania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ratowników medycznych. "Na tapecie" ponownie znalazł się monitoring w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego - zarówno w karetkach jak i na SOR.

- Mamy sygnały o coraz częstszej agresji pacjentów, sądzimy iż takich przypadków będzie mniej, jeśli pacjenci będą mieli świadomość, że takie zdarzenia są rejestrowane - mówił podczas wtorkowej Komisji Zdrowia Waldemar Kraska.

Nadal ma być rozważana możliwość ustawowego wprowadzenia kamer zainstalowanych na kombinezonach ratowników. - Kamery nasobne, podobne do tych jakie ma policja. W opinii wiceministra powinny one zwiększyć bezpieczeństwo zespołów wyjazdowych.

Przypomnijmy, że to kolejne już podejście resortu zdrowia do wprowadzenia kamer nasobnych do pracy ratowników. Ostatnim razem Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych interweniowała w sprawie planów MZ uważając, że kamery mogą łamać prawa dotyczące danych osobowych oraz tajemnicy lekarskiej. Zdaniem UODO umieszczeniu piktogramu, informującego o możliwości prowadzenia monitoringu, uprzedzenie o rozpoczęciu rejestrowania przez komunikat słowny: „nagrywam” w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa zespołu ratownictwa medycznego i udostępnienie informacji w Biuletynie Informacji Publicznej były niewystarczającymi działaniami na rzecz ochrony pacjentów. MZ ostatecznie wycofało się z pomysłu monitoringu pracy ratowników.

 

Szybciej do pacjenta

Wiceminister podczas Komisji zapowiedział też działania, które mają skrócić czas dotarcia do pacjenta. W dużych miastach rozwiązaniem mogą okazać się jednoślady. Waldemar Kraska ocenił, że utworzenie motocyklowych zespołów ratownictwa medycznego w 8 dużych miastach zapewni "zdecydowanie szybsze dotarcie do pacjenta zatłoczonymi ulicami". Ratownik będzie mógł zaopatrzyć pacjenta i poczekać na dojazd karetki w miejscu zdarzenia. 

Randez-vous z lekarzami

W zapowiedzianej nowelizacji ustawy o PRM może znaelźć się także zapis przewidujący wprowadzenie w pogotowiu ratunkowym tzw. rozwiązania "rendez-vous". To dojazd dyżurującego lekarza do wzywającego wsparcia podstawowego zespołu ratownictwa medycznego.

- To rozwiązanie sprawdza się krajach sąsiednich, w Czechach, Niemczech. Powoduje, że w systemie ratownictwa medycznego może pracować mniej lekarzy - mówił wiceminister.

Rozwiązanie to ma być odpowiedzią resortu na kłopoty kadrowe i spadającą liczbę karetek specjalistycznych typu "S" (z lekarzem w zespole). Dzisiaj na 1526 dyżurujących karetek pogotowia tylko 364 to zespoły z lekarzami - przedstawiał wiceminister.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Robert Środa, 22 Stycznia 2020, 23:10
Dziwne że nikt w resorcie nie zwrócił uwagi na to iż dojazd RM wydłużył się od czasu centralizacji dyspozytorni medycznych i wprowadzenia nowych wieszających się "systemów",oraz numeru 112!!!Ale co tam trzeba dodać sprzętu ująć załogi i ciekawe kto to wszystko nosił będzie na 4-te piętro?