Eksperci: Ci, którzy się nie szczepią, są egoistami

22 Stycznia 2020, 14:32 szczepienie

Ci, którzy się nie szczepią, są egoistami. Powinniśmy się szczepić, aby chronić siebie, ale także społeczeństwo, w którym żyjemy - przekonywali eksperci podczas debaty o wakcynologii. Jak przekonywali, szczepienia to największe osiągnięcie w medycynie.

- Szczepienia to najważniejsze osiągnięcie, jakie kiedykolwiek zostało wdrożone w medycynie. Trzy choroby na przestrzeni wieków: dżuma, ospa prawdziwa i grypa, zabiły 350 mln ludzi, czyli tyle ile obecnie Europa liczy mieszkańców. Dzięki szczepieniom ospa prawdziwa nie jest problemem, dżuma występuje bardzo rzadko (...), z grypą jest trochę inaczej, ale wiemy, że to bardzo szybko zmieniający się wirus i dalsze szczepienia tę sytuację będą poprawiać - wskazywał prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego prof. Andrzej Fal podczas debaty "Szczepienia dzieci a zdrowie publiczne w świetle danych epidemiologicznych".

- Ten, kto powiedziałby, że szczepionki nie działają, przeczy osiągnięciem medycyny w całej historii naszego rodzaju - podkreślił i dodał, że drugim znaczącym osiągnięciem w medycynie było wynalezienie antybiotyków, a nikt nie kwestionuje ich podawania mimo występujących działań niepożądanych.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zaznaczył z kolei, że szczepimy się dla innych. - Ci, którzy się nie szczepią, są egoistami (...). Żyjemy dla kogoś i musimy być zaszczepieni dla tych, którzy nie mogą z jakiś powodów się zaszczepić - mówił. W jego ocenie, szczepienia padły ofiarą swojego sukcesu, ponieważ zapomina się o niektórych chorobach.

Kierownik Pediatrii Oddziału Obserwacyjnego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym Ernest Kuchar wskazywał, że szczepienia to nie jest incydent w dzieciństwie, ale proces rozłożony na całe życie. - Są elementem zdrowego życia, ponieważ zwiększają szansę, że się będzie zdrowym. Chronią też innych, więc mają również znaczenie dla zdrowia publicznego - przekonywał.

Eksperci zwracali uwagę, że szczepienia nie zapewniają stuprocentowej ochrony przed zachorowaniem, jednak w przypadku choroby łagodzą jej przebieg i minimalizują powikłania. 

Kalendarz szczepień ochronnych - które szczepienia wybrać?

Eksperci wskazywali, że do kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych powinny wejść szczepienia przeciwko rotawirusom oraz przeciw HPV. Zwracali ponadto uwagę, że jeżeli chodzi o wybór konkretnej szczepionki, to pacjent powinien  zaufać lekarzowi, a ci zawsze działają według swojej najlepszej wiedzy, biorąc pod uwagę dobro pacjentów. Jak podkreślał prof. E. Kuchar, różnice między szczepionkami zazwyczaj są niewielkie i zapewniał, że wszystkie są bezpieczne i skuteczne.

Uczestnicy debaty ocenili, że wprowadzenie w 2017 r. szczepionek przeciwko pneumokokom do obowiązkowego kalendarza szczepień było niewątpliwym sukcesem, a jednocześnie przyznali, że trzy serotypy, których nie obejmuje refundowana 10-walentna szczepionka, a są w szczepionce nierefundowanej 13-walentnej, przybierają na sile.

- Stają się po prostu częstsze, bo na nie ma zbiorowej ochrony - mówiła Anna Górska-Kot z Oddziału Pediatrii w Szpitali Dziecięcym im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza. Dodała, że takie zjawisko obserwuje się np. w Finlandii, gdzie również refundowana jest 10-walentna szczepionka przeciwko pneumokokom.

Prawnik i ekonomista, szef Rady Warsaw Enterprise Institute (WEI) prof. Robert Gwiazdowski zwracał natomiast uwagę, że jeżeli państwo wprowadza szczepienia obowiązkowe i chce nakłonić społeczeństwo do szczepienia się, to powinno zaoferować jak najlepszą szczepionkę, nawet jeżeli rząd będzie musiał zapłacić za nią więcej. Jak mówił, per saldo wyjdzie to korzystniej, ponieważ jeżeli więcej osób zaszczepi się, to wówczas rząd wyda mniej pieniędzy na leczenie w szpitalach i z ZUS na zasiłki chorobowe. 

Jak przekonywał prof. A. Fal, na efekty innych działań profilaktycznych trzeba czekać niekiedy wiele lat, tymczasem w przypadku szczepień, efekt mamy właściwie w kilka miesięcy od szczepienia, więc warto w nie inwestować.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz