Technik Farmaceutyczny przestanie być zawodem samodzielnym?

22 Stycznia 2020, 15:50 apteka farmaceuta leki

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty wprowadza zasadę, iż farmaceuta nadzoruje pracę technika farmaceutycznego (...)  zmiany doprowadzą do sytuacji, w której technik farmaceutyczny przestanie być zawodem samodzielnym (...) - wskazuje Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP.

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty został we wtorek przyjęty przez Rząd. Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty - przyjęty przez Rząd

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu na temat przyjętego projektu podkreślono m.in., że "Projekt ustawy nie zawiera żadnych przepisów, które regulują lub ograniczają swobodę wykonywania zawodu przez techników farmaceutycznych".

Jak podkreśla związek techników farmaceutycznych, ta informacja jest nieprawdziwa.

- Przede wszystkim art. 4 tejże Ustawy wprowadza zasadę, iż farmaceuta nadzoruje pracę technika farmaceutycznego. W dotychczasowej kilkudziesięcioletniej historii zawodu, technik farmaceutyczny zawsze był zawodem samodzielnie wykonującym swoje zadania. Mógł i może do momentu wejścia w życie tej Ustawy samodzielnie pracować w aptece. Może też być kierownikiem punktu aptecznego - wskazują technicy farmaceutyczni.

- Powyższe zmiany doprowadzą do sytuacji, w której technik farmaceutyczny przestanie być zawodem samodzielnym, a w punktach aptecznych powstanie obowiązek zatrudnienia farmaceuty nadzorującego jego pracę, co doprowadzi do dalszego pogorszenia zaopatrzenia w leki, jak i upadku punktów aptecznych, a przez to wywołaniem ogromnych problemów z dostępem do leków na wsi - ocenia związek.

- Ponadto musimy zauważyć, że w ustawie tej zdefiniowano szereg czynności jako wykonywanych przez farmaceutę , co prowadzi do konstatacji, że technicy farmaceutyczni nie są uprawnieni do ich wykonywania. Piszemy tu o czynnościach zupełnie prozaicznych, jak mierzenie temperatury czy wagi ciała - czytamy w komunikacie.

- Wobec powyższego oczywistym jest, że wobec tak poważnych zagrożeń Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP nie może pozostać bierny - podkreśliła wiceprezes ZZTF RP Aneta Klimczak.

Źródło: ZZTF RP

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

tomek Sobota, 01 Lutego 2020, 19:29
Ja kończyłem technika w szkole policealnej Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i od razu znalazłem fajną pracę i szczerze mówiac dobrze mi się żyje z farmaceutami. Po co tak mieszać???
Hanna Czwartek, 23 Stycznia 2020, 14:05
Koniecznie trzeba działać bardzo szybko.Technicy z punktami aptecznymi sami najczęściej ciężką pracą utrzymują całe rodziny,i co dalej?
Ja Czwartek, 23 Stycznia 2020, 13:03
A kiedy technik farmaceutyczny był samodzielnym zawodem? Aby móc więcej, trzeba umieć więcej- uprawnienia można zdobyć poprzez ukończenie studiów. To nic trudnego, zwłaszcza że spore grono techników uważa się za lepiej zorientowanych aniżeli mgr. Wydaje się właściwe, że jeśli głupi mgr skończył ten kierunek i zdobył uprawnienia to technikowi przyjdzie to jeszcze łatwiej. Analogicznie czemu nie obserwujemy zjawiska w podobnym środowisku organizacyjnym- dlaczego salowa nie może po 10 latach pracy w szpitalu zostać pielęgniarką? Pielęgniarka lekarzem? Po to jest różnicowanie aby zapewnić jakość, W innym przypadku skazani jesteśmy na bylejakość
Ania Czwartek, 23 Stycznia 2020, 2:30
Słusznie technik farmaceutyczny nie jest zawodem samodzielnym w aptece musi być mgr inaczej apteka nie ma prawa dzialac
Farmaceuta ze Lwowa po 2 latach przed monitorem! Środa, 22 Stycznia 2020, 22:45
Na Ukrainie można zrobić w dwa lata studia farmaceutyczne korespondencyjnie. Siedzisz raz w tygodniu kilka godzin przed komputerem i zaliczasz.
A potem trzeba będzie zdać egzamin z języka polskiego zgodnie z nową ustawą o zawodzie farmaceuty i do apteki. Już nie jako technik ale farmaceuta, a potem kierownik!
Jeszcze źle?
Dobra zmiana dba o techników.