Śmierć przez e-papierosy? GIS sprawdzi każde zgłoszone podejrzenie

22 Stycznia 2020, 16:52 GIS logo

Kaszel, świszczący oddech, krwioplucie lub ból w klatce piersiowej – to niektóre objawy, które charakteryzują ostra niewydolność oddechowa. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) chce sprawdzić czy stan ten może mieć bezpośredni związek z wdychaniem substancji zawartych w liquidach do e-papierosów.  

W Stanach Zjednoczonych eksperci coraz głośniej alarmują o związku „wapowania” z niezidentyfikowaną chorobą płuc. W ubiegłym roku śmierć użytkowników e-papierosów w wyniku nieznanej choroby płuc poniosło ponad 50 osób. Jednocześnie amerykańskie media informują o ponad tysiącach przypadków zachorowań w roku ubiegłym.

GIS trzyma rękę na pulsie

Od pierwszych zagranicznych sygnałów o potencjalnej szkodliwości papierosów elektronicznych Główny Inspektorat Sanitarny czynnie zaangażował się w prowadzenie kampanii informacyjnych ukierunkowanych w szczególności do dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów.

Jednym z działań, wspólnie skoordynowanych z Ministerstwem Edukacji Narodowej było wysłanie informacji o szkodliwości i ryzyku uzależnienia od nikotyny korzystających z e-papierosów uczniów do ich opiekunów. List sygnowany podpisem Jarosława Pinkasa trafił do rodziców i opiekunów dzieci przez elektroniczne dzienniczki.

Teraz GIS rozpoczyna kolejną ponad instytucjonalną współpracę. Z inicjatywy konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, prof. dra hab. n. med. Radosława Owczuka, Inspektorat zwrócił się z prośbą do szpitali o zgłaszanie wszystkich podejrzeń uszkodzeń płuc, które mogą mieć związek z „wapowaniem”.

- Główny Inspektor Sanitarny apeluje do szpitali, by zgłaszali do inspekcji sanitarnej na poziomie powiatowym, wszystkie przypadki pacjentów używających e-papierosów, u których wykryto objawy uszkodzeń płuc – mówi dla Polityki Zdrowotnej Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Od początku roku dwie osoby palące e-papierosy z niewydolnością płuc

- Inicjatywa ruszyła wraz z początkiem roku. Do tej pory do GIS wpłynęły dwa zgłoszenia dotyczące hospitalizacji pacjentów z uszkodzeniem płuc, które mogą mieć związek z paleniem e-papierosów – mówi Jan Bondar.

Dodaje, że gdy pojawi się więcej takich zgłoszeń to GIS zainicjuje poszerzone badania nad przypadkami, w celu weryfikacji czy mają one bezpośredni związek z chemikaliami dodawanymi do e-papierosowych wkładów.

- Upewnimy się, że deklaracje producentów są zgodne ze stanem faktycznym i będziemy dalej szukać przyczyn oraz źródła zachorowań – mówił Jan Bondar.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz