Oświadczenie Dyrektora Generalnego WHO w sprawie epidemii koronawirusa w Wuhan

23 Stycznia 2020, 11:10 smog, maska, epidemia, wirus, chiny, koronawirus

Epidemia koronawirusa w Chinach postawiła w stan gotowości wszystkie światowe instytucje zajmujące się bezpieczeństwem zdrowia publicznym. Władze miasta Wuhan, w Chinach, gdzie doszło już do czwartego zgonu z powodu nowego zakażenia, zadecydowały o wzmożonej kontroli na granicach miasta. Czy wzmożone kontrole pojawią się także na polskich lotniskach?   

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i chińskie władze sanitarne potwierdziły, że wywołująca zapalenie płuc nowa odmiana koronawirusa podobna do SARS może się rozprzestrzeniać między ludźmi.

W Wuhan wdrożono specjalne środki ostrożności

Czy WHO ogłosi międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego?

-Decyzję o tym, czy ogłosić stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, podejmuję niezwykle poważnie i jestem gotów podjąć ją przy odpowiednim uwzględnieniu wszystkich czynników – mówił wczoraj Tedros Adhanom, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.  

 Dyrektor zapewnił, że WHO ściśle współpracuje z władzami Chin na miejscu epidemii. Do podjęcia decyzji o stanie zagrożenia publicznego o zasięgu międzynarodowym potrzebuje jednak więcej informacji, które mają mu zostać przekazane przez pracującą nad chińskim kryzysem zdrowia, Komisję Epidemiologiczną WHO.

Ostateczne ustalenia mogą zostać przedstawione przez WHO jeszcze dziś.

Czy Polska jest przygotowana na wirusa nowej generacji?

- Analizujemy sytuację wspólnie z instytucjami na całym świecie. Jesteśmy absolutnie na bieżąco z ICDC i CDC. Patrzymy na to, co się dzieje na lotniskach. Uczuliliśmy nasz personel latający, żeby sprawozdawał nam np. że na pokładzie samolotu jest osoba, która może mieć symptomy związane z chorobą wywołaną przez koronawirus - mówił we wtorek dziennikarzom Jarosław Pinkas. Główny Inspektor Sanitarny.

Jak mówił, w Chinach z powodu obchodów Nowego Chińskiego Roku jest wzmożona migracja, która "może spowodować zwiększenie łatwości transmisji tego wirusa".

GIS zwrócił uwagę na to, że polskie linie lotnicze LOT latają do Pekinu w związku z czym GIS uczulił stację graniczną inspekcji sanitarnej na Okęciu.

Wczoraj w związku z epidemią koronawirusa w Wuhan, w budynku Lotniska Chopina w Warszawie  odbyło się robocze spotkanie, z udziałem m.in. Dyrektora Departamentu Przeciwepidemicznego i Ochrony Sanitarnej Granic Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Podczas spotkania omówiono sytuację i dalsze postępowanie służb w celu zapewnienia bezpieczeństwa podróżujących

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz