Sejmowa komisja zdrowia poparła likwidację sanepidu MSWiA

23 Stycznia 2020, 11:09 komisja zdrowia

Sejmowa komisja zdrowia poparła w środę wieczorem złożoną podczas II czytania projektu tzw. ustawy o pionizacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, poprawkę PiS, która przewiduje likwidację sanepidu MSWiA.

Podczas II czytania do projektu zgłoszono w sumie 15 poprawek oraz wniosek o odrzucenie projektu.

Wniosek o odrzucenie złożony przez KO nie uzyskał poparcia komisji.

Z kolei jedna z poprawek złożonych przez PiS przewiduje likwidację sanepidu MSWiA i przejęcie tych kompetencji przez Główny Inspektorat Sanitarny. Poprawkę tę poparło (w głosowaniu blokiem kilku poprawek) 15 posłów, przeciw było 6, a 3 osoby się wstrzymały od głosu.

Przedstawicielka biura legislacyjnego wskazała, że poprawka "wykracza poza zakres przedłożenia, bo projekt pierwotny przewidywał pewne zmiany w Inspekcji Sanitarnej MSWiA, a poprawka dąży do likwidacji tej inspekcji, a to oznacza zmianę ustroju władz publicznych, więc projekt powinien podlegać I czytaniu na posiedzeniu Sejmu".

Jak podkreślał wiceminister MSWiA Maciej Wąsik, takie rozwiązanie wpisuje się w duch ustawy, która wzmacnia GiS. Dodał, że dotychczas pewne funkcje związane z inspekcją sanitarną były rozproszone na trzy instytucje.

- To ujednolici praktykę działania, ramy kontroli, wzmocni tę instytucję. Nie widzimy potrzeby, aby każdy resort miał swoją inspekcję sanitarną i w naszej ocenie nie jest to poprawka ustrojowa, ale poprawka wzmacniająca duch ustawy (...). Dodam, że ta poprawka będzie się łączyła z pewnymi oszczędnościami - mówił wiceminister MSWiA.

Czesław Hoc (PiS) przekonywał, że to rozwiązanie prowadzi do "zniesienie dualizmu organizacyjnego i pewnego dysonansu". - To nie jest zmiana ustrojowa, ale pewna modyfikacja. To też poprawka ekonomizująca, która uspójnia, systematyzuje wszystko - dodał.

Tymczasem Jan Szopiński (Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy) stwierdził: "Byłbym gotów uwierzyć w to co pan poseł powiedział, gdyby nie fakt że zostawiacie inspekcję w wojskowych jednostkach". - Dlaczego likwidujecie w MSWiA, a zostawiacie wojskową? - pytał.

Tomasz Latos (PiS) wyjaśnił krótko, że w przypadku wojska wynika to z naszych zobowiązań wobec NATO.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

pracownik PIS MSWiA Wtorek, 28 Stycznia 2020, 13:54
i 80 osób straci pracę
Robert nie pielęgniarz Niedziela, 26 Stycznia 2020, 10:40
Proponuje wprowadzić poprawkę do Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, do Art. 15. Zespół kontroli zakażeń szpitalnych, gdzie w zespole zakażeń szpitalnych może być tylko pielęgniarka lub położna jako specjalista do spraw epidemiologii lub higieny i epidemiologii. Po co zatem Ministerstwo Zdrowia akceptuje instytucjom państwowym specjalizację z epidemiologii dla magistrów skoro nie mogą wchodzić w skład takiego zespołu? Mocny lobbing środowiska pielęgniarskiego? Gdzie Ci specjaliści z epidemiologi (nie pielęgniarki i nie położne) będą teraz pracować skoro likwidujemy Inspekcje Sanitarne?
v~ Piątek, 24 Stycznia 2020, 12:43
I ludzie na bruk? Zamknięcie nic nie kosztuje???