Komunikat GIS do pracowników ochrony zdrowia ws. koronawirusa z Chin

23 Stycznia 2020, 13:35 Lekarze i biurokracja

Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat skierowany do pracowników ochrony zdrowia po posiedzeniu Komisji Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Szczepień Ochronnych z dnia 22 stycznia 2020 r. w sprawie nowego koronawirusa 2019-nCoV. Zaleca osobom powracającym z miasta Wuhan, u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zgłoszenie się do izby przyjęć oddziału zakaźnego i poinformowanie o odbytej podróży.

Zalecenia zawarte w komunikacie to:
Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny w rozmowie z dziennikarzami, że prawdopodobnie Światowa Organizacja Zdrowia ogłosi alert dotyczący nowego wirusa z Wuhan (Chiny), który przynosi pierwsze ofiary śmiertelne. Zapewnił, że Polska jest gotowa na ewentualne wszczęcie zalecanych procedur.
 

- Wygląda na to, że sytuacja jest jednak poważna. Jest bardzo prawdopodobne, że zostanie ogłoszony alert przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i wtedy będziemy podejmować czynności takie, jak cały świat - mówił J. Pinkas.

Jak wyjaśnił, gdyby doszło do takiego alertu, wówczas Polska będzie musiała sprostać procedurom światowym podejmowanym w razie zagrożenia. - Na pewno im sprostamy. Chodzi o umiejętność namierzenia pasażera, który może być zagrożony, poddanie go kwarantannie, umieszczenie na oddziale zakaźnym oraz zastosowanie terapii - wyjaśniał.

- Będziemy robić dokładnie to samo, co robi w takim przypadku cały świat. Mamy wyspecjalizowane instytuty, które są w stanie zbadać, czy tym patogenem wywołującym zapalenie płuc jest koronawirus. Tym zajmuje się Instytut Zdrowia Publicznego - przekonywał.

Jak mówił, w przypadku ewnentualnego podejrzanego zarażonego koronawirusem, taka osoba trafi do najbliższego zakaźnego szpitala. Dodał, że ten wirus ma długi okres wylęgania - 5 dni, dlatego osoba, która wróciła z Chin i ma niepokojące objawy powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

J. Pinkas radził też, by osoby wyjeżdżające do Chin zaszczepiły się przeciwko grypie. - Warto ograniczyć ryzyko, a tym ryzykiem jest również grypa - powiedział. 

Źródło: GIS

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Ktoś Piątek, 24 Stycznia 2020, 20:34
Co ma szczepionka na szczep wirusa z zeszłego roku wspólnego z tym wirusem z wuhan???