Braki szczepionek w aptekach? Sprawdziliśmy jakich produktów brakuje

23 Stycznia 2020, 15:22 Szczepienia

Od listopada do pacjentów trafiają doniesienia medialne alarmujące w sprawie "trudnej sytuacji pacjentów i samorządów", którzy nie mogą kontynuować cyklu szczepień w wyniku braku szczepionek m.in. ospie wietrznej, śwince, odrze i różyczce oraz HPV w aptekach. Zapytaliśmy  Ministerstwo Zdrowia, producentów jak oraz największych hurtowników leków jak wygląda obecnie dostępność do wybranych szczepień. Czy pacjenci mogą bezpiecznie rozpocząć cykl szczepień? 

Kalendarz Szczepień na rok 2020

Hurtownicy zgłaszają problem z dostępnością większości szczepionek

Polska Grupa Farmaceutyczna SA w piśmie do Polityki Zdrowotnej stwierdziła, że odnotowują czasowe problemy z dostępnością szczepionek przeciw ospie wietrznej, śwince, odrze i różyczce oraz HPV u producentów. "Hurtownia na bieżąco składa zamówienia u dostawców, jednak nie są one realizowane w ilościach odpowiadających potrzebom" - czytamy w piśmie.

Pacjent szuka szczepionek w aptece w ostateczności

Podobne trudności odnotowuje Grupa Neuca. Brak dostępności odnotowali w przypadku szczepionek Priorix, Gardasil, Varivax i Varilix. W pozostałych przypadkach Grupa deklaruje niewielką ilość szczepień w hurtowni, choć - jak podkreśla - jest  to spowodowane "niskim zainteresowaniem pacjentów ich zakupem". Grupa podkreśla, że w przypadku niektórych produktów pacjenci poszukują preparatów w aptekach dopiero w ostateczności, a Neuca zaopatrza przede wszystkim w produkty apteki.

-Trzeba podkreślić, że pacjenci poszukują szczepionek w pierwszej kolejności w przychodniach. Dlatego nie są to produkty masowo poszukiwane przez apteki, czyli naszych klientów - mówi Paweł Bernat, dyrektor Departamentu Komunikacji w NEUCA.

Szczepienia odrze-śwince-różyczce 

W kilku źródłach mediowych natrafiliśmy na informację o problemie z dostępnością szczepionek Priorix i MMRVax-Pro stosowanych przeciw odrze-świńce-różyczce. Przypomnijmy, że szczepienia te dla polskich pacjentów są obligatoryjne.

W okresie listopad-styczeń faktycznie pacjenci mogli odczuć problem z dostępnością do jednej ze szczepionek (Priorix). Jak tłumaczy producent ma to związek z "dziesięciokrotnym wzrostem zapotrzebowania niż w ubiegłych latach" na te szczepionki na rynku Polskim. Jak informuje w przekazanej informacji dla Polityki Zdrowotnej producent "nawet kilkukrotnie zwiększony poziom dostaw dla Polski nie był wystarczający".

Sytuację udało się natomiast rozwiązać przy współpracy z resortem poprzez zapewnienie dostępności szczepionek w opakowaniach obcojęzycznych.

Od stycznia tego roku w ramach Narodowego Programu Szczepień na rynku dostępne mają być też szczepionki od innego producenta (MMRVax-Pro). Pierwsza partia, z 1,2 mln zakontraktowanych dawek już dotarła do placówek medycznych i hurtowni - poinformował producent.

Ospa wietrzna - szczepienia bez problemu 

Zdaniem resortu zdrowia, realizacja szczepień przeciw ospie wietrznej także przebiega bez zakłóceń. - Firma GSK zapewnia pełną dostępność szczepionki przeciwko ospie wietrznej (Varilrix) i stara się utrzymać płynność sprzedaży w sytuacji większego zapotrzebowania w stosunku do lat poprzednich. W 2019 r. terminowo wywiązaliśmy się ze wszystkich umów z Ministerstwem Zdrowia na dostawę szczepionki przeciwko ospie wietrznej. Dodatkowo, w grudniu 2019 r. zrealizowaliśmy interwencyjną dostawę ponad 20 tys. dawek tej szczepionki. W styczniu wznowiliśmy bezpośrednią sprzedaż szczepionki do aptek i punktów szczepień - podaje firma GSK. 

Szczepionek Varivax, nie ma - jeszcze- na rynku polskim. Jak przekonuje producent, firma MSD, w związku z rejestracją produktu leczniczego w Polsce pod koniec 2019 r. jego pierwsza dostawa jest planowana na drugą połowę 2020 r. Z informacji uzyskanych przez hurtownie dowiedzieliśmy się, że firma zapewniła wstępne deklaracje dostaw na czerwiec.

Problem z dostępem do szczepionek przeciw HPV

Jedyny trwały problem dostępności do szczepionek jednej z firm zidentyfikowaliśmy w przypadku szczepionek przeciw HPV. Problem z dostępnością potwierdzają resort, producent, oraz hurtownie.

-Tej szczepionki nie ma zarówno w przychodniach jak i aptekach. Masowo są odwoływane przetargi samorządowe - podaje Grupa Neuca. 

Aktualnie na rynku znajduje się ograniczona ilość szczepionek przeciwko HPV . Przyczyny ograniczonej aktualnie dostępności na polskim rynku produktów Gardasil i Gardasil 9 w ocenie producenta "wiążą się z gwałtownym wzrostem zainteresowania szczepieniami przeciwko HPV na świecie, w tym zwiększającą się liczbą narodowych programów szczepień oraz obejmowaniem tymi programami także chłopców". Ponadto producent podkreśla ,że sam proces produkcyjny szczepionek przeciw HPV jest skomplikowany i czasochłonny.

Priorytetem dla firmy jest zapewnienie dostępności szczepionek na potrzeby programów szczepień przeciw wirusowi rozpoczętych w 2019 r. Firma MSD przygotowała także specjalne rozwiązania pozwalające na dokończenie rozpoczętego schematu szczepień.

Z powodu problemów z dostępnością firma nie rekomenduje rozpoczynania nowych schematów szczepienia szczepionką Gardasil, Gardasil9. Powrót pełnej dostępności szczepionek na rynek polski producent przewiduje na przełomie 2021 i 2022 roku.

Niemniej na rynku pozostaje dostępna szczepionka firmy GSK. Firma w informacji przesłanej do naszej redakcji zapewnia, że produkt Cervarix jest dostępny dla polskich pacjentów i nie występują żadne problemy z dystrybucją do placówek i aptek.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz