Komitet Epidemiologiczny WHO obradował ws. epidemii koronawirusa z Chin

24 Stycznia 2020, 12:48

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o posiedzeniu Komitetu Epidemiologicznego ws. koronowirusa w Chinach. Komitet doradza dyrektorowi WHO m.in. w sprawie decyzji o ogłaszaniu stanu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC, Public Health Emergency of International Concern). Na razie taka decyzja ws. koronawirusa (2019-nCoV) nie zapadła. 

Komitet Epidemiologiczny w razie potrzeby ponownie zbierze się w ciągu najbliższych dni, by podjąć ostateczne decyzje. Na ten moment WHO rekomenduje specjalne środki ostrożności:

-Wszystkie kraje powinny być przygotowane do powstrzymania, w tym aktywnego nadzoru, wczesnego wykrywania, izolacji i zarządzania przypadkami, śledzenia kontaktów i zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji 2019-nCoV oraz do udostępniania pełnych danych WHO. Kraje są zobowiązane do udostępniania informacji WHO zgodnie z IHR (International Health Regulations) - czytamy w zaleceniach WHO.

W związku z epidemią koronawirusa wszystkie loty z Wuhan zostały odwołane. Wstrzymany został również cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w pobliskich miejscowościach (Huanggang, Ezhou, Zhijang, Qianjiang, Chibi, Xiantao). W objętych kwarantanną miejscowościach, miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych.

Na dzień 23 stycznia 2020 r., odnotowano łącznie 614 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia oraz 17 zgonów z powodu nowego koronawirusa (2019-nCoV) - podaje w swoim komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny.

Jakie objawy koronawirusa?

Objawy charakterystyczne dla koronowarisa:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • bóle mięśniowe,
  • katar,
  • kaszel oraz duszności.

Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Czytaj więcej: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz