Rozpoczęto prace nad szczepionkami przeciw nowemu koronawirusowi nCoV-2019

27 Stycznia 2020, 10:42 Laboratorium

Organizacja pozarządowa Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI) ogłosiła rozpoczęcie prac nad trzema szczepionkami przeciw nowemu koronawirusowi (nCoV-2019), który wywołał ognisko zachorowań w prowincji Hubei w Chinach. Dyrektor CEPI Richard Hatchett podjął zobowiązanie opracowania szczepionki gotowej do badań klinicznych w ciągu 16 tygodni

23 stycznia 2020 roku organizacja pozarządowa Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI) ogłosiła rozpoczęcie prac nad trzema szczepionkami przeciw nowemu koronawirusowi (nCoV-2019), który wywołał ognisko zachorowań w prowincji Wuhan w Chinach - informuje NIZP-PZH.

Organizacja CEPI została powołana w 2017 roku na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, w celu przyspieszenia prac nad szczepionkami przeciw nowo pojawiającym się zagrożeniom. W tym celu zmobilizowała już 750 milionów USD i rozpoczęła prace nad 12 szczepionkami przeciw najgroźniejszym wirusom, m.in. wirusowi Lassa, koronawirusowi MERS oraz wirusowi Nipah.

Głównym celem działań CEPI jest usprawnienie procesów badawczych oraz mocy produkcyjnych tak, aby móc rozpocząć produkcję nowych szczepionek gotowych do badań klinicznych w 16 tygodni od poznania składu genetycznego nowego wirusa.

W ścisłej współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia i licznymi partnerami międzynarodowymi, CEPI przez 3 lata pracowała m.in. nad opracowaniem odpowiednich platform technologicznych do szybkiego wytwarzania szczepionek, optymalizacji badań bezpieczeństwa i skuteczności preparatów. Teraz chce wykorzystać te doświadczenia i zobowiązała się opracować szczepionkę przeciw koronawirusowi nCoV-2019 gotową do badań klinicznych w ciągu 16 tygodni.

- Uwzględniając szybkie globalne szerzenie się wirusa nCoV-2019, świat musi wspólnie podjąć szybkie działania w celu opanowania tej choroby. Chcemy wykorzystać dotychczasowe doświadczenia z opracowywania szczepionki przeciw koronawirusowi MERS oraz z wykorzystaniem platform technologicznych szybkiego wytwarzania szczepionek. Nie ma żadnej gwarancji sukcesu, jednak liczymy na to, że nasze działania przyczynią się do szybszego opracowania szczepionki przeciw tej chorobie. Naszą ambicją jest udoskonalenie procesów technologicznych, aby od ustalenia genomu wirusa do rozpoczęcia badań klinicznych nie upływało więcej niż 16 tygodni, czyli znacznie krócej niż w chwili obecnej - podkreśla Richard Hatchett, Dyrektor CEPI.

Nowy koronawirus nCoV-2019 został po raz pierwszy zidentyfikowany w połowie grudnia 2019 roku w chińskim mieście Wuhan, ale zachorowania zostały już zidentyfikowane w innych miastach chińskich, Hong Kongu, Tajlandii, Południowej Korei, Japonii i Stanach Zjednoczonych, a także we Francji.

Według aktualnych meldunków, odnotowano już ponad 2 tys. zachorowań oraz 56 zgonów.

Rodzina koronawirusów obejmuje liczne wirusy, które zazwyczaj wywołują łagodne objawy u ludzi, np. przeziębienie. W przeszłości jednak zdarzały się przypadki gdy wirusy zarażające zwierzęta przeszły na ludzi i potrafiły przenosić się z człowieka na człowieka. Tak było w przypadku epidemii SARS w Południowo-Wschodniej Azji w 2002 roku oraz ognisk MERS na Bliskim Wschodzie od 2012 roku. 

Źródła: 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz