NRL o wynagrodzeniu stażystów: nieadekwatne do poziomu wykształcenia i charakteru pracy

27 Stycznia 2020, 12:07 pieniądze kasa

- Wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2700 zł brutto dla lekarza i lekarza dentysty w trakcie stażu podyplomowego jest nieadekwatne do poziomu zdobytego wykształcenia, charakteru wykonywanej pracy a także odpowiedzialności spoczywającej na osobach wykonujących te zawody - uważa samorząd zawodowy lekarzy. Według Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, proponowanie takiego wynagrodzenia młodym lekarzom nie stanowi zachęty do pozostawania i wykonywania zawodu w Polsce.

Prezydium NRL przyjęło stanowisko ws. projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty. Ile zarobi lekarz stażysta w 2020 r.?

Zdaniem samorządu lekarskiego wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2700 zł brutto dla lekarza i lekarza dentysty w trakcie stażu podyplomowego jest nieadekwatne do poziomu zdobytego wykształcenia, charakteru wykonywanej pracy a także odpowiedzialności spoczywającej na osobach wykonujących te zawody.

- Należy zaznaczyć, że zaproponowane w projekcie wynagrodzenie jest wyższe jedynie o 100 zł od płacy minimalnej określonej na rok 2020, która w stosunku do roku poprzedniego wzrosła z kwoty 2250 zł brutto czyli jednorazowo o 350 zł. Porównując natomiast wzrost zasadniczego wynagrodzenia lekarza i lekarza dentysty do lat poprzednich to w 2009 r. wynosiło ono 2007 zł brutto co oznacza, że wynagrodzenie dla tego zawodu zaufania publicznego wzrosło jedynie o 693 zł brutto na przestrzeni aż 11 lat - wskazują lekarze.

Krajowy Zjazd Lekarzy wielokrotnie apelował do Ministra Zdrowia w sprawie wynagrodzeń dla lekarzy i lekarzy dentystów. W stanowisku nr 3 Krajowego Zjazdu Lekarzy z dnia 26 maja 2018 r. w sprawie minimalnego wynagrodzenia lekarzy i lekarzy dentystów, wskazano że niezmiennie postulatem samorządu lekarskiego jest ustanowienie minimalnych wynagrodzeń lekarzy i lekarzy dentystów dla lekarza i lekarza dentysty bez specjalizacji oraz lekarza rezydenta na poziomie dwukrotnej średniej krajowej, dla lekarza i lekarza dentysty ze specjalizacją na poziomie trzykrotnej średniej krajowej, jednocześnie dla lekarza i lekarza dentysty z pierwszym stopniem specjalizacji na poziomie dwu i pół krotności średniej krajowej oraz dla lekarza i lekarza dentysty stażysty na poziomie średniej krajowej.

Prezydium NRL wskazuje, że proponowanie takiego wynagrodzenia młodym lekarzom nie przystaje do warunków na rynku pracy i nie stanowi zachęty do pozostawania i wykonywania zawodu w Polsce.

Źródło: NIL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz