R. Topór-Mądry: Jeśli istnieje skuteczny lek, pacjent powinien go dostać

27 Stycznia 2020, 16:05 Roman Topór Mądry aotmit

Choć innowacja w Polsce nie postępuje tak szybko jak w bogatszych krajach to wiele z nich na naszym rynku zostało już wprowadzonych – ocenił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas konferencji The best way to predict the future is to create it. Challenges and opportunities: 2020 “.

Dodał, że istotny dla resortu ważny jest  koszt powikłania i leczenia pooperacyjnego. Dlatego, w jego ocenie, najważniejsze jest to by „wzmocnić innowacje w zakresie organizacji ochrony zdrowia, informatyzacji oraz przetwarzania danych medycznych (ze skuteczności leczenia by finansować za efekt leczniczy oraz porównać efektywność między dwoma technologiami.)”.

Jeśli jest technologia skuteczna klinicznie – pacjent powinien ją dostać

- Chcemy finansować terapie które są skuteczne klinicznie. Jeśli istnieje technologia na świecie, która skutecznie pozwala leczyć, - a najlepiej - wyleczyć to powinniśmy zapewnić je naszym pacjentom – stwierdził prezes AOTMiT, Roman Topór-Mądry.

Podkreślił, że nie zawsze da się to jednak zrobić w czasie, jakiego mogliby oczekiwać pacjenci. -W praktyce ocena technologii medycznej nie jest łatwa w realizacji. Jak długo należy czekać na wprowadzenie technologii? Często w technologii modelujemy 20-40 letnie efekty działania, w trakcie dwuletnich badań. Czy powinniśmy czekać 40 lat?– pytał prezes AOTMiT.

Ważne jest by dwie technologie wczesne, szybkie rozpoznawanie wraz z technologiami ostatecznymi, dla pacjentów którzy otrzymują technologie lekowe w ostatnim stadium życia i przełożenie technologii na

Jak podkreślił wiceminister M. Miłkowski, ważne by przełożyć technologie - te wczesne jak i ostateczne - na wartość oczekiwań danego pacjenta. Tłumaczył, że oczekiwania mogą być różne. Czy to w przypadku "wczesnych" technologii, w przypadku szybkiego rozpoznania i oczekiwania wyleczenia jak i tych "ostatecznych", czyli podawanych pacjentom w ostatnim stadium życia. 

- W projekcie oceny kosztów leczenia zrobiliśmy element badawczy polegający na związku kosztów ze stanem klinicznym pacjenta - mówił Roman Topór-Mądry. W jego ocenie "rezultaty są zachęcające". Podkreślił,że  do każdej jednostki chorobowej powinno się określać wskaźniki do jakich powinniśmy monitorować skuteczność technologii.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz