Koronawirus zbliża się do Polski

28 Stycznia 2020, 13:26 smog, maska, epidemia, wirus, chiny, koronawirus

Koronawirus zbliża się do Polski. Dziś z rana władze Niemiec potwierdziły pierwszy przypadek zarażenia wirusem niemieckiego obywatela. W Polsce obecnie 3 pacjentów pozostaje pod stałą obserwacją inspekcji sanitarnych. Główny Inspektor Sanitarny apeluje o zachowanie spokoju i brak paniki.

- Koronawirus jest problemem bardziej chińskim niż naszym. Kwestia epidemii może rozwiązać się w ciągu kilku tygodni - przekonywał Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas apelując o zachowanie spokoju.

Obecnie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa wciąż trwa spotkanie robocze ws. koronawirusa. W spotkaniu udział biorą przedstawiciele resortów: zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych oraz przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Lotniska Chopina.

 -Obecnie nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. Mamy wyłączenie podejrzenia zarażenia w 3 przypadkach w Polsce. Wstępna ocena sytuacji jest taka, że na dzień dzisiejszy nie spodziewamy się koronawirusa w Polsce. Polacy mogą czuć się bezpieczni– mów zapytany dziś przez Politykę Zdrowotną Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas.

Dziś z rana władze Niemiec potwierdziły pierwszy przypadek zarażenia wirusem niemieckiego obywatela. Jak przekonuje Jarosław Pinkas, od wczoraj stan zdrowia niemieckiego pacjenta nie uległ pogorszeniu.- Jest duża szansa na wyzdrowienie pacjenta -stwierdza.

Polskie oddziały chorób zakaźnych są znakomicie przygotowane, wiedzą co robić w sytuacjach podejrzenia zakażenia wuhan koronawirusem 2019-nCoV. Dodaje, że wcześnie wprowadzone karty lokalizacji na lotniskach pozwalają śledzić wszystkie podejrzenia i kontrolować rozwój sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju.

GIS podkreśla, że w odróżnieniu do Europy, niepokojąca jest za to sytuacja epidemiologiczna w Chinach, gdzie przyrasta liczba zakażonych oraz powiększa się liczba hospitalizacji i zgonów. 

Obecnie na całym świecie potwierdzono 4 474 przypadków zachorowań oraz 107 zgonów z powodu zakażenia. W Europie potwierdzono do dziś 4 przypadki zachorowań (3 przypadki we Francji oraz 1 w Niemczech).

Najbardziej narażone są osoby, przewlekle chore, z obniżoną odpornością oraz osoby starsze, które podróżowały w ciągu ostatnich 14 dni z Chin. 

Czytaj również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz