Projekt noweli o zawodzie lekarza 11 lutego na sejmowej komisji zdrowia

28 Stycznia 2020, 15:45 Lekarze

Projekt noweli ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty będzie przedmiotem prac sejmowej komisji zdrowia 11 lutego - poinformował we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister wziął udział w posiedzeniu zespołu ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego.

Jak mówił, ten projekt skierowany jest już do Sejmu, a pierwsze czytanie zaplanowano na 11 lutego na posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia. Wyjaśnił, że projekt przewiduje m.in. możliwość zatrudnienia za zgodą okręgowych izb lekarskich specjalistów spoza UE na okres do 5 lat w jednej placówce pod nadzorem szefa tej placówki. - To rozwiązanie zapożyczone z Niemiec. Jeżeli ta ustawa będzie procedowana szybko, to ten przepis także ma szansę szybko wejść w życie - stwierdził.

Odnosząc się do obaw przedstawicieli pracodawców, że środowisko lekarskie może blokować zatrudnienie poprzez wydawanie przez OIL negatywnych opinii, stwierdził, że "główną troską jest bezpieczeństwo pacjentów, więc bez takiego bezpiecznika jak opinia OIL nie możemy dopuścić do pracy lekarza spoza UE".

Jak przekonywał, dziś też możliwe jest zatrudnienie osób spoza UE, ale jest to bardziej skomplikowane. -  To swego rodzaju kompromisowe rozwiązanie i pole do dobrej współpracy - dodał. Wyjaśnił, że okręgowe izby lekarskie mają sprawdzać czy wiedza i doświadczenie specjalisty spoza UE są porównywalne do tych, którymi dysponują polscy lekarze.

- Zaczynamy od ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Porwaliśmy się na jedną z najtrudniejszych regulacji. Jeżeli to zadziała, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mogli podobne mechanizmy zastosować w innych zawodach. Ciesze się, że to rozwiązanie oczekiwane przez pracodawców, ale należy pamiętać, że to nie remedium na braki kadrowe, bo nie zasypiemy dziury pokoleniowej koleżankami i kolegami spoza UE - mówił minister.

- Bardzo zróżnicowane procesy nostryfikacji dyplomów prowadziły do pewnego chaosu. Stąd egzamin potwierdzający praktyczne umiejętności i 5 letni okres przygotowania się do nostryfikacji z prawem zawodu ograniczonym do jednego miejsca - wyjaśnił.

Jak podał, obecnie jest ok. 149 tys. lekarzy pracujących w Polsce, czyli 3,6 lekarza na 1 tys. mieszkańców. Jak mówił, dotychczasowe liczby lekarzy były niedoszacowane, a na określenie dokładnie danych pozwoliło wprowadzenie informatyzacji w ochronie zdrowia.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz