Koronawirus: Komisja Europejska uruchomiła Mechanizm Obrony Ludności

29 Stycznia 2020, 15:16 koronawirus 2019-ncov

W związku z epidemią koronawirusa Komisja Europejska poinformowała, że uruchomiła Mechanizm Obrony Ludności. Bruksela będzie wspierała ewakuację obywateli Unii Europejskiej z regionu chińskiego miasta Wuhan. 

Wniosek o wsparcie złożyła Francja. Pierwszy samolot z francuskiego lotniska leci już w kierunku Azji po około 250 Francuzów. Jeszcze w tym tygodniu ma wylecieć drugi samolot po ponad 100 obywatelu UE z innych krajów. Jako że instytucje europejskie nie mają własnej floty samolotów, UE będzie współfinansować koszty przelotu. Komisja Europejska podkreśliła, że unijni obywatele, którzy znajdują się w regionie i chcą zostać repatriowani, mogą nadal o to wnioskować. 

- Unia Europejska nie zapomina o swoich obywatelach w potrzebie, gdziekolwiek są na świecie. Poprzez Mechanizm Ochrony Ludności zmobilizowane zostaną dwa samoloty w celu repatriacji obywateli UE z obszaru Wuhan do Europy -  mówi komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz. Podkreślił, że unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i jest w stałym kontakcie z państwami członkowskimi, delegaturami UE w regionie i ambasadą Chin w Brukseli. Komisja Europejska zadeklarowała, że na wniosek państw członkowskich może uruchomić dodatkowe wsparcie.

 

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, w ramach którego udzielana jest pomoc krajom potrzebującym wsparcia, istnieje od 2001 roku. Pomaga we współpracy pomiędzy państwami i ułatwia koordynację w obszarze ochrony cywilnej. W jego ramach każdy kraj na świecie, a także ONZ czy inne organizacje mogą się zwrócić o wsparcie w razie katastrofy wywołanej przez człowieka lub klęski żywiołowej.

Na dzień dzisiejszy potwierdzono ponad 6 tys. zakażeń i 132 zgony z powodu koronawirusa

Wczoraj w tej sprawie spotkali się dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dr Tedros Adhanom Ghebreyesus z Prezydentem Xi Jinpingiem z Chińskiej Republiki Ludowej. 

Rozmowy dotyczyły dalszej współpracy w zakresie środków ograniczających rozprzestrzeniania się wirusa w Wuhan oraz dalszego udostępniania informacji i udostępniania przez Chiny materiału biologicznego co ma przełożyć się na przyspieszenie prac nad szczepionką przeciw wirusowi.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz