PPOZ: najbardziej przeszkadza polityka i brak długofalowych rozwiązań dla systemu

30 Stycznia 2020, 13:08 lekarz mężczyzna pacjent badanie recepta

- Kto jest odpowiedzialny za zły stan polskiej ochrony zdrowia?  Skąd biorą się problemy związane z niedofinansowaniem i niewydolnością organizacyjną placówek znajdujących się w systemie? - Odpowiedź jest prosta! Brak długofalowej polityki opartej na realnych, wielokrotnie sygnalizowanych przez nas potrzebach i zastępowanie jej doraźnymi rozwiązaniami, których celem nie jest poprawa funkcjonowania systemu, ale… polityczna przepychanka! - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

- Brak długofalowych rozwiązań w ochronie zdrowia - jak podkreślają lekarze PPOZ - pogłębia kryzys w polskiej ochronie zdrowia.

- Tak naprawdę jedyną jak dotąd udaną reformą systemu ochrony zdrowia po 1989 roku była reforma podstawowej opieki zdrowotnej, co potwierdzają badania poziomu satysfakcji ze świadczeń poz. A ten według pacjentów (co jest nagrodą za naszą ciężką pracę) z roku na rok jest coraz wyższy! Powodem złego funkcjonowania pozostałych elementów systemu ochrony zdrowia jest to, że były dotąd poddawane jedynie doraźnym zmianom, które nie pomagają, a wręcz szkodzą naszej ochronie zdrowia - mówi Bożena Janicka.

Analizując dotychczasowe próby „uzdrawiania” systemu, za niewydolność organizacyjną i finansową - zdaniem PPOZ - odpowiedzialni są politycy, a nie lekarze, czy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, na których zrzuca się odpowiedzialność za „całe zło”.

- Politycy zamiast wprowadzać realne zmiany, podejmować ponadpolityczne decyzje i długofalowe działania, traktują polską opiekę zdrowotną jako formę walki o wyborców (nigdy nie spełnione wyborcze obietnice). Jednak najgorsze jest to, że szukają winnych nie pośród siebie, ale wśród… lekarzy, szczególnie podstawowej opieki zdrowotnej, którzy są coraz starsi, których zaczyna brakować i którzy pracują ponad siły, żeby zabezpieczyć potrzeby milionów pacjentów! - oceniają lekarze PPOZ.

Według nich, dopóki nie zmieni się podejście i górą będzie krótkowzroczna polityka, system opieki zdrowotnej w Polsce nadal będzie pogłębiać się w chaosie!

Źródło: PPOZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz