Ł.Szumowski: w najbliższych dniach transport Polaków z Wuhan do kraju

30 Stycznia 2020, 16:22 koronawirus 2019-ncov

Omawialiśmy podczas spotkania w Kancelarii Premiera Rady Ministrów możliwość transportu Polaków z Wuhan do Polski. Planujemy ten transport w najbliższych dniach. Współpracujemy w tym zakresie z UE i Francją - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodał, obecnie ok. 30 Polaków chce wracać do kraju.

Łukasz Szumowski wyjaśnił, że odbyło się spotkanie przedstawicieli MZ, MON, MSWiA, GIS oraz RCB w związku z zabezpieczeniem Polaków przy pojawiającym się koronawirusie.

- Jesteśmy w tej chwili w sytuacji, gdy omawialiśmy w KPRM możliwości transportu Polaków z Wuhan do Polski. Współpracujemy z UE i Francją i planujemy ten transport w najbliższych dniach - zapowiedział. - Mamy przygotowane oddziały zakaźne na przyjęcie tych Polaków, logistykę transportu, sprzęt. Jesteśmy gotowi - mówił.

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna, odbywa się na poziomie służb UE i służb chińskich. Toczą się rozmowy o praktycznych aspektach tego transportu i jednocześnie nie ma takiej sytuacji, abyśmy jako Polska sami działali. Wszyscy Polacy zostali poinformowani o możliwości wyjazdu z Chin. Zgłosiło się obecnie ok. 30 osób chętnych do takiego transportu - wyjaśnił.

Podkreślił, że w Polsce nadal nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zakażeniem koronawirusem z Chin, ale prędzej czy później taki przypadek w Polsce się pojawi. - Nie będzie to dla nas zaskoczeniem, jesteśmy gotowi. Wszystkie oddziały zakaźne mają instrukcje postępowania - zapewnił. Dodał, że dotychczas było kilkanaście podejrzeń infekcji i na razie żaden się nie potwierdził.

Jak mówił, wirus pojawia się w kolejnych krajach europejskich, pojedyncze przypadki. - Monitorujemy sytuację  na bieżąco, wszyscy wracający z Chin są monitorowani przez odpowiednie służby - stwierdził.

Apelował do mediów o rozsądne podejście do tematu. - Ten wirus jest podobnie zakaźny jak grypa, w związku z tym niezwykle ważna jest stonowana reakcja na zwykłe jesienne infekcje w Polsce (...) - mówił minister zdrowia. 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz