Ł.. Szumowski o ewentualnych opłatach za nieodwołanie wizyty: decyzja jeszcze nie zapadła

03 Lutego 2020, 11:32 szpital pacjenci pacjent kolejka wizyta lekarz

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w poniedziałkowej poinformował, że decyzja w sprawie ewentualnego wprowadzenia opłat za nieodwołane przez pacjentów wizyty u specjalistów, jeszcze nie zapadła.

Jak wyjaśnił, obecnie jest ok.  17 mln tzw. pustych wizyt, które nie doszły do skutku, a których pacjenci nie odwołali, stąd postulat kierowników placówek, aby wprowadzić jakieś działania, które mogłyby pomóc rozwiązać ten problem. Jedna z propozycji to wprowadzenie ewentualnej opłaty pacjentów za nieodwołanie wizyty. Minister zdrowia podkreślił, że na razie trudno mówić o tym, ile taka ewentualna opłata miałaby wynosić.

Jednocześnie minister poinformował, że przygotowywany jest także projekt, który zostanie zaprezentowany z okazji 100 dni rządu odnoszący się do wyborczej obietnicy PiS ws. pakietu bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia.

- Mówimy o projekcie, który dotyczy kilku milionów Polaków. Jest koncepcja odpowiadająca na to, że nie mamy wystarczającego dotarcia do Polaków z badaniami profilaktycznymi. Chcemy to tak zorganizować, żeby znacznie większa liczba Polaków przeszła te badania, bo to jest szansa na wczesne wykrycie nowotworów, udarów, cukrzycy - wskazał minister. Projekt zostanie przedstawiony w drugiej połowie lutego.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Zofia Czwartek, 06 Lutego 2020, 8:40
Kto zapłaci pacjentom na nieodwołane wizyty nieobecności lekarza oraz za wycieczki do poprawienia źle wystawionych recept niezrealizowanych przez farmaceutę. Właśnie wróciłam z przychodni, gdzie lekarz nie przyszedł, brak zastępstwa.