W.Kraska o ewakuowanych z Wuhan Polakach: wszystkie przebadane próbki dały wynik ujemny

05 Lutego 2020, 9:21 koronawirus 2019-ncov

Wszystkie przebadane próbki pobrane od 30 osób, które w niedzielę wróciły z Wuhan dały wynik ujemy - poinformował w środę rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że pacjenci pozostaną jeszcze w szpitalu, a pod koniec tygodnia planowane są powtórne testy na obecność wirusa 2019-nCoV. Chodzi o grupę Polaków, która została ewakuowana z Chin w niedzielę i obecnie przebywa w szpitalu we Wrocławiu.

- Wczoraj wieczorem zakończyliśmy badania materiału pobranego od 30 osób. W żadnej z badanych próbek nie stwierdziliśmy obecności koronawirusa. Oznacza to, że tych 30 pacjentów na dziś nie jest nosicielami koronawirusa - poinformował W. Kraska na briefingu prasowym w ministerstwie.

Jad dodał, pacjenci, którzy nadal przebywają w wojskowym szpitalu klinicznym we Wrocławiu są właśnie informowani o wynikach tych badań. Wyjaśnił, że pacjenci nadal będą przebywali w szpitalu we Wrocławiu. - Pod koniec tygodnia planujemy ponowne badanie tych pacjentów. Obecnie stan zdrowia tych osób jest dobry i nie wykazują objawów infekcji - mówił W. Kraska.

- Wszystkie służby są w gotowości, bo nie wykluczamy, że w końcu wirus z Wuhan pojawi się w Polsce - zapewnił.

Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP-PZH wyjaśnił, że od poniedziałku, gdy instytut otrzymał próbki prowadził różne testy i wszystkie wykluczyły zakażenie nowym koronawirusem. Dodał, że rekomendowane jest powtórzenie testów pod koniec tygodnia w trosce o bezpieczeństwo.

Jak poinformował, laboratorium przy NIZP-PZH od ubiegłego tygodnia przebadało już 42 próbki.

Według informacji GIS łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 4 lutego 2020 r. odnotowano 20 626 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń 2019-nCoV w ponad 20 krajach. Odnotowano także 427 zgonów,  z czego 426 w Chinach, w większości prowincji Hubei (414), a jeden zgon - na Filipinach.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wystosowała we wtorek pisma do ministrów zdrowia wszystkich krajów z apelem o natychmiastowe udostępnianie danych w sprawie przypadków zakażenia wirusem z Wuhan. Z kolei dyrektor WHO ds. globalnych zagrożeń chorobami zakaźnymi Sylvie Briand oznajmiła, że w ocenie jej organizacji nie ma jeszcze pandemii nowego koronawirusa z Wuhan, ale doszło do epidemii o wielu ogniskach.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz