Lekarze rezydenci otrzymają dodatek za koszty dojazdu do szpitala powiatowego

05 Lutego 2020, 18:38 Lekarze

Lekarze rezydenci podczas środowego spotkania w ministerstwie zdrowia „wywalczyli” m.in. dopłatę dla tych rezydentów, którzy będą dojeżdżać do szpitali powiatowych – będzie to 400 zł miesięcznie. Pracę przez kilka miesięcy w szpitalach I i II stopnia, głównie powiatowych – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, którego pierwsze czytanie w Sejmie zaplanowano w przyszłym tygodniu.

Jak powiedział w rozmowie z Polityką Zdrowotną Piotr Pisula, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL dzisiejsze spotkanie rezydentów z ministrem zdrowia dotyczyło głównie projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Natomiast kolejne spotkanie 17 lutego br. ma dotyczyć innych obszarów z porozumienia ministra z rezydentami.

- W ustawie jest kilka rzeczy wymagających poprawek. Udało się wywalczyć dopłatę dla rezydentów, którzy będą dojeżdżać do szpitali powiatowych w wysokości 400 zł miesięcznie – wyjaśnił P.Pisula. - Udało się wyprostować niektóre źle skonstruowane zapisy ustawy, np. dotyczące dyżurów – dodał. Przyjęty został także postulat dotyczący możliwości zmiany rezydentury w przypadku rezygnacji z prowadzenia specjalizanta przez kierownika specjalizacji.

Jak wyjaśnił P.Pisula, minister zapewnił także, iż zdawanie PES na ostatnim roku specjalizacji – co przewiduje projekt ustawy – będzie możliwe jeszcze w tym roku, ponieważ system informatyczny jest do tego przygotowany.

P.Pisula podkreślił, że nie udało się niestety wywalczyć 26 dni urlopu na przygotowanie do PES. - Ten postulat został odrzucony – poinformował. Nie udało się również wdrożyć postulatu zniesienia pomysłu listu intencyjnego, jako jednego z czynników mających wpływ na przyznanie miejsca rezydenckiego konkretnemu kandydatowi.

Młodzi lekarze zamierzają do swoich postulatów, których nie uwzględnił minister, przekonać parlamentarzystów podczas prac legislacyjnych nad projektem.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz