Francuska opieka farmaceutyczna bez zorganizowanej sieci aptek

12 Stycznia 2016, 11:42

Francuski system opieki farmaceutycznej jest dobrze zorganizowany, ale oparty na pojedynczych placówkach. W odróżnieniu od większości europejskich krajów, w aptece we Francji znajdziemy nie tylko potrzebne leki i wyroby medyczne, ale także inne usługi medyczne, na przykład gabinet okulistyczny. 

Francja charakteryzuje się największą konsumpcję leków w Europie i jedną z największych na świecie. Nie ma się co dziwić, że jednocześnie rosnąca konkurencja pomiędzy aptekami, powoduje wysoką dbałość o konsumentów. W większości przypadków, przepisane leki otrzymuje się we francuskiej aptece za darmo. Pacjentom przysługuje pełna refundacja, a koszty ponoszą ubezpieczyciele.

Za leki bez recepty płacą już sami pacjenci. Wyroby z kategorii OTC, a także dermokosmetyki mają ogromny udział w generowaniu zysków przez apteki. W celu zwiększenia sprzedaży, aptekarze prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie klientów. Aptekarz pełni nie tylko rolę osoby sprzedającej leki i realizującej recepty, ale również konsultanta, doradcy i specjalisty w zakresie dbania o zdrowie i urodę. Francuski farmaceuta to także znawca dziedziny marketingu i uzdolniony przedsiębiorca.  

W 2014 roku farmaceuci we Francji protestowali przeciwko planowanej przez rząd deregulacji ich zawodu. Większość aptek była w tym dniu zamknięta. 

Apteki francuskie są własnością farmaceutów, ale mogą oni posiadać wyłącznie jedną placówkę. Konsekwencją takiego rozwiązania jest brak rozwiniętych sieci aptek. Liczba aptek jest też uzależniona od liczby ludności na danym obszarze. Jest to także przedmiotem regulacji prawnych we Francji. Nie funkcjonuje tam również sprzedaż leków przez internet.

AP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz