A. Duda: możemy z satysfakcją mówić, że mamy Narodową Strategię Onkologiczną

06 Lutego 2020, 13:30 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent

- Dziś możemy z satysfakcją mówić, że mamy Narodową Strategię Onkologiczną - podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda w czwartek podczas konferencji pt. „Strategia i co dalej?” zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem. Jak mówił A. Duda, strategii nabiera swoich kształtów i wyraził nadzieję, że zostanie sprawnie wprowadzona w życie. 

Prezydent RP Andrzej Duda podziękował wszystkim środowiskom za współpracę przy stworzeniu ustawy o Strategii, a następnie samej Strategii, która 4 lutego została przyjęta przez Rząd. 

- Pierwsze słowa, które powinienem powiedzieć to dziękuję (...) To ważny dzień i ze względów osobistych, ale ważny dla rozwoju polskiej ochrony zdrowia (...) - mówił i podkreślił, że odpowiedzialni politycy powinni podejmować także takie działania, które pokazują poczucie odpowiedzialności za przyszłość, za coś, co będzie udziałem przyszłych pokoleń.

Jak mówił, prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę onkologiczną stale wzrasta - o 15 proc. w ciągu najbliższych 5 lat i 28 proc. - w ciągu 15 lat. 

Wskazywał, że kiedy system ochrony zdrowia zaczyna działać i jest wokół człowieka, to człowiek zaczyna wierzyć, że może zostać wyleczony, a stan psychiczny ma też kluczowe znaczenie w pokonaniu choroby. Jak wskazywał, to też jest elementem strategii. - Od świetnego przygotowania kadr medycznych, poprzez profesjonalną opiekę i prowadzenia za rękę pacjenta, ten sukces jest możliwy i to w większej ilości przypadków niż to jest obecnie - zaznaczył A. Duda.

- Mam nadzieję, ze Polska będzie się stawał państwem coraz nowocześniejszym, bo państwo, które dba o zdrowie swoich obywateli, to jest cecha państwa nowoczesnego - przekonywał i zaapelował o współpracę przy sprawnym wdrażaniu strategii.

Strategia to dokument dobry, bo krótki i konkretny

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ocenił, że to wyjątkowy dzień, ponieważ we wtorek mieliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Eakiem a za chwilę obchodzony będzie Światowy Dzień Chorego. - W dzień walki z rakiem polska strategia onkologiczna została przyjęta przez polski rząd. To symboliczna rzecz, że strategia została przyjęta 4 lutego - mówił minister.

Podziękował Prezydentowi za inicjatywę ustawodawczą. - To pana sprawcza inicjatywa - ustawa, która obliguje polski rząd do przyjęcia strategii. Do tej pory nie mieliśmy formalnego dokumentu rządowego, który mówiłby co zrobić, aby Polacy mniej chorowali, byli szybciej diagnozowani, lepiej leczeni - wskazał minister.

- Pierwszy raz w historii mamy swój cancer plan. Wydawanie 0,5 mld zł na realizację konkretnych celów rocznie to niebagatelne, ale w strategii są też bardzo konkretne mierniki działań, choćby w profilaktyce, by przejść na lepszy sprzęt - mammografię cyfrową czy kolonoskopy wysokiej rozdzielczości - powiedział.

Jak mówił, dokument zakłada wdrożenie konkretnych działań w konkretnych datach i w konkretnych sferach, m.in. wdrożenie tomografii cyfrowej, szczepień przeciwko HPV, inwestycji w onkologię i zmiany systemu ochrony zdrowia w onkologii.

- Powstał dokument dobry, bo krótki, bo konkretny i oceniany przez międzynarodowe gremia, jako naprawdę doby dokument strategiczny, którego Polska po tylu latach się doczekała - mówił Ł.Szumowski. Wyraził nadzieję, że pacjenci w Polsce odczują bardzo szybko skutki wdrożenia strategii.

Prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący zespołu ministra zdrowia ds. opracowania projektu Narodowej Strategii Onkologicznej, podkreślał, że to dobra strategia wzorowana na dokumentach wdrożonych w innych krajach. - To strategia wieloletnia. Główny cel, to obniżenie umieralności z powodu nowotworów. Umieralność zmniejsza się, ale nie w takim zakresie, jak powinno to być. Można odwrócić te tendencje - dodał.

Wskazywał, że 50 proc. nowotworów można zapobiec, a w Polsce mamy cały czas niezadowalające dane dotyczące przeżyć pięcioletnich. - Ok. 1 mln osób w Polsce przebyło lub ma rozpoznaną chorobę nowotworową - wyjaśnił.

- Strategia dotyczy inwestycji w kadry i edukację, prewencji wtórnej, inwestycji w naukę i innowacje oraz w opiekę onkologiczną - wyjaśnił. - Wybraliśmy najważniejsze obszary. Strategia precyzuje kiedy i co zrobimy oraz kto jest za to odpowiedzialny. Tych działań jest łącznie prawie 100 - wyjaśniał.

Podkreślał, że prewencja pierwotna to olbrzymie pole które można zmienić, aby pokazać obywatelom jak dużo sami mogą zdziałać poprzez zmianę stylu życia, ale też poprzez wdrożenie szczepień HPV.

Zwrócił uwagę także na ogromną rolę prewencji wtórnej, czyli programy wczesnego wykrywania, wdrożenie mammografów cyfrowych i zapewnienie równego dostępu w różnych regionach od dobrej jakości diagnostyki i leczenia.

- Organizacja systemu i koordynacja opieki, wdrożenie cancer unitów, akredytacje patomorfologii i genetyki, e-krajowy rejestr nowotworów, wsparcie pacjenta w trakcie i po leczeniu, czyli rehabilitacja, doradcy społeczni - wyliczał działania zaplanowane w ramach Strategii.

 BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

onkol Czwartek, 06 Lutego 2020, 14:16
wow, maja sukces, ale Alivi która krytykuje nie zaprosili? bee