Microsoft zainwestuje 40 mln USD na wykorzystanie SI w zdrowiu

06 Lutego 2020, 15:18 ezdrowie e-zdrowie informatyzacja

Microsoft uruchomił nowy, pięcioletni program AI for Health o wartości 40 milionów dolarów. Ma on na celu wsparcie naukowców i organizacji non-profit w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w projektach z zakresu poprawy zdrowia ludzi na całym świecie. 

 

Inicjatywa AI for Health będzie koncentrować się na trzech kluczowych obszarach:

  • Quest for discovery – przyspieszenie badań medycznych w celu zwiększenia skuteczności profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób
  • Global health insights – poprawa ogólnej wiedzy na temat śmiertelności i długości życia w celu ochrony przed globalnymi kryzysami zdrowotnymi
  • Health equity – Zmniejszenie nierówności w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej

Rola sztucznej inteligencji w służbie zdrowia

Aby naprawdę mieć wpływ na poprawę ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa, musimy mieć pewność, że eksperci i badacze z dziedziny medycyny mają dostęp do najlepszych możliwych talentów technologicznych – ludzi, którzy mogą przekazać swoją wiedzę specjalistyczną, aby uzyskać największą wartość ze stosowanych technologii - podaje Microsoft.

Jak podaje spółka, obecnie ponad 50 proc. specjalistów z dziedziny sztucznej inteligencji pracuje w branży technologicznej. Natomiast mniej niż 5 proc. pracuje w sektorze ochrony zdrowia i organizacjach non-profit. W rezultacie, mają oni ograniczone możliwości ze względu na niedobory talentów z zakresu sztucznej inteligencji.

Program AI for Health będzie opierał się na współpracy, która umożliwi wykorzystanie najlepszych narzędzi i wiedzy technicznej z zakresu sztucznej inteligencji do dalszych badań w dziedzinie medycyny i zwiększenia dostępu do opieki medycznej. Niektóre z obecnych projektów obejmują:

  • Poszerzanie wiedzy medycznej na temat przyczyn i diagnostyki zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS) we współpracy z Seattle Children’s Research Institute.
  • Współpraca z Fundacją Novartis w celu przyspieszenia działań na rzecz wyeliminowania trądu poprzez skoncentrowanie się na działaniach mających na celu powstrzymanie przenoszenia zakażenia.
  • Zastosowanie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej oprogramowania diagnostycznego do retinopatii cukrzycowej, opracowanego we współpracy z inteligentnymi systemami obrazowania siatkówki (IRIS), które mogą pomóc w zapobieganiu ślepocie.
  • Poszukiwanie nowych sposobów udostępniania informacji we współpracy z Fred Hutchinson Cancer Research Center i Cascadia Data Discovery Initiative, które mogą prowadzić do przełomowych odkryć w badaniach nad sposobami zapobiegania i leczenia raka.

Microsoft pogłębia również partnerską współpracę z trzema wiodącymi organizacjami pozarządowymi BRAC, PATH oraz St. Jude Children’s Research Hospital w celu promowania dodatkowych inicjatyw w istotnych dziedzinach, takich jak śmiertelność okołoporodowa matek, leczenie gruźlicy czy raka wśród dzieci.

AI for Health to piąty program w ramach inicjatywy AI for Good, która osiągnęła łączną wartość 165 milionów dolarów. Jej celem jest wsparcie pracowników naukowych, organizacji non-profit i podmiotów dysponujących zaawansowanymi technologiami, aby pomóc w znalezieniu rozwiązań dla największych wyzwań stojących dziś przed społeczeństwem.

 źródło: Microsoft

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz