Psychiatrzy: proponowana liczba porad środowiskowych na I poziomie zbyt duża

07 Lutego 2020, 9:32 dziecko terapia psycholog

- W związku z systemową reformą psychiatrii dzieci i młodzieży, której wprowadzenie jest niezwłocznie potrzebne, oszacowanie liczby porad na I poziomie referencyjnym, czyli w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej Dzieci i Młodzieży na liczbę 412 jest zbyt duże i uniemożliwi świadczenie porad w środowisku w odpowiednim standardzie - wskazują psychiatrzy w przyjętym stanowisku.

Chodzi o stanowisko Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Konsultanta Krajowego ds. Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, Konsultanta Krajowego ds. Psychoterapii Dzieci i Młodzieży w sprawie liczby porad w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej Dzieci i Młodzieży.

- W związku z systemową reformą psychiatrii dzieci i młodzieży, której wprowadzenie jest niezwłocznie potrzebne, oszacowanie liczby porad na I poziomie referencyjnym, czyli w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej Dzieci i Młodzieży na liczbę 412 jest zbyt duże i uniemożliwi świadczenie porad w środowisku w odpowiednim standardzie - wskazują psychiatrzy.

- Ponadto utrudni podmiotom podjęcie decyzji przystąpienia do konkursu na świadczenie porad środowiskowych na I poziomie referencyjnym w populacji rozwojowej, uniemożliwi zbilansowanie się Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej Dzieci i Młodzieży. W konsekwencji nie przyczyni się do odciążenia oddziałów stacjonarnych - dodają specjaliści.

Jak wskazują, liczba porad środowiskowych na poziomie 300 na I poziomie referencyjnym jest tą, która pozwoli na efektywną pracę z dziećmi, młodzieżą i rodzinami.

Źródło: PTP

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz