Wyniki ponownych badań Polaków z Wuhan: nie potwierdzono zakażenia

07 Lutego 2020, 19:35 koronawirus 2019-ncov

W próbkach pobranych od 30 obywateli, którzy w niedzielę wrócili z Chin, nie stwierdziliśmy koronawirusa – poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że to powtórne badanie, a wszystkie te osoby czują się bardzo dobrze i u żadnej z nich nie wystąpiły objawy infekcji.

30 Polaków wróciło w niedzielę z Wuhan specjalnym samolotem na lotnisko we Wrocławiu, skąd zostali przewiezieni obserwację i badania do Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Pierwsze badania laboratoryjne na obecność koronawirusa w próbkach pobranych od tych osób nie potwierdziły obecności  tego wirusa. Także ponowne badanie, o wynikach których poinformował wiceminister W. Kraska na piątkowej konferencji w Warszawie, nie wykazały obecności koronawirusa.

- W dzisiejszych próbkach pobranych od 30 obywateli, którzy w niedzielę wrócili z Chin, nie stwierdziliśmy koronawirusa. Dobra informacja jest też taka, że wszyscy czują się dobrze. U żadnej osoby nie stwierdzamy obecności infekcji, ani objawów infekcji -  poinformował wiceminister. 

Dodał, że obecnie w kraju hospitalizowanych jest 10 osób z podejrzeniem obecności koronawirusa, zaś kwarantanną jest objętych 13 osób, a nadzorem epidemiologicznym 1068 osób.

- To trochę więcej w porównaniu do poprzedniej konferencji, ale jest to naturalne, bo do Polski przemieszczają się obywatele z Chin, którzy są objęci przez służby sanitarne kwarantanną - powiedział. 

Zapewnił też, że wszystkie służby są w pełnej gotowości.  

- Ja też z radością oznajmiam, że praktycznie we wszystkich próbkach, które trafiły w ciągu ostatniego tygodnia do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, nie stwierdziliśmy obecności koronawirusa - mówił z kolei dyrektor NIZP-PZH Grzegorz Juszczyk na konferencji prasowej w resorcie zdrowia.

Jak dodał, zarejestrowano 90 próbek, a zakończono badania 87 z nich. Pozostałe trzy próbki pochodzą z piątku. - We wszystkich 87 próbkach nie stwierdzono obecności koronawirusa - poinformował dyrektor NIZP-PZH.

Podkreślił, że ostatni tydzień można podsumować stwierdzeniem: "Brak koronawirusa i pełna gotowość diagnostyczna". 

Według stanu na 7 lutego, godz. 8.00, potwierdzono laboratoryjnie 31503 przypadki zakażenia nowym koronawirusem (2019-nCoV) – informuje Europejskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC). Zakażenie doprowadziło do 638 zgonów, w tym jednego poza Chinami (Filipiny). W Europie zanotowano dotychczas 29 przypadków zakażenia.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz