Od marca zniesienie limitów przyjęć w 4 specjalizacjach

10 Lutego 2020, 9:27 szpital pacjenci pacjent kolejka wizyta lekarz

300 mln zł wyda Narodowy Fundusz Zdrowia na skrócenie czasu oczekiwania na pierwszą wizytę i zniesienie limitów do: kardiologa, ortopedy, endokrynologa i neurologa - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Czytaj:

Ł. Szumowski: będą "nielimity" do specjalistów

Wzrost wycen świadczeń w tych zakresach ma wzrosnąć o 17 proc. od lipca bieżącego roku i o 10 proc. od stycznia 2021 r. Wyższa wycena obejmie pierwsze wizyty pacjentów wśród do najbardziej obleganych specjalizacji. Od marca, w tych czterech specjalizacjach przestaną obowiązywać limity przyjęć.

W kolejce do pierwszej konsultacji u tych specjalistów czeka dziś 700 tys. ze wszystkich 2 mln zapisanych do wizyty u specjalisty - podaje Rzeczpospolita. 

Jak podaje rzecznik prasowy resortu zdrowia po wyliczeniu podwyżek, od stycznia wycena tych świadczeń ma zbliżyć się do stawek wolnorynkowych.  

Obecnie NFZ płaci za wizytę u kardiologa 30-40 zł. W prywatnym gabinecie stawka za samą wizytę zaczyna się od 150 zł w dużych miastach. 

To kolejne podejście resortu do zniesień limitów na świadczenia specjalistyczne. W ubiegłym roku kolejki dzięki zniesieniu limitów zmniejszyły się m.in. w zakresie zabiegów zaćmy, endoprotezy biodra i kolana, tomografii czy rezonansu.

źródło: Rzeczpospolita

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz