S. Gadomski: wyzwania to kompleksowa opieka i szeroko rozumiana profilaktyka

11 Lutego 2020, 10:08

Wzmocnienie szeroko rozumianej profilaktyki, zapewnienie pacjentom kompleksowej opieki oraz odejście od fragmentaryzacji procesu leczniczego - to według wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego wyzwania, jakie stoją przed systemem ochrony zdrowia, o których mówił z okazji Światowego Dnia Chorego.

Z okazji Światowego Dnia Chorego w poniedziałek zorganizowano w Warszawie debatę Medycznej Racji Stanu "Ja Pacjent". Wzięli w niej udział m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz zastępca Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorz Błażewicz.

Jak podkreślał wceminister S. Gadomski głównym celem wszystkich debat poświęconych tematyce zdrowotnej jest szeroko rozumiane dobro pacjenta. - Cały obszar funkcjonowania służby zdrowia to zmiany propacjenckie. Zmiany jakościowe, zmiany inwestycyjne, infrastrukturalne - to działania skierowane przede wszystkim do pacjentów - wskazywał.

Mówiąc o potrzebie zmian systemowych, stwierdził, że dla niego "największą bolączką polskiego systemu i wyzwaniem, które stoi przed ministrem zdrowia na jeszcze wiele lat do przodu, jest to, że pacjent w Polsce nie jest zaopiekowany".

Wskazywał, że chodzi o zapewnienie pacjentowi kompleksowej opieki w jednym ośrodku i zapewnienie również świadczeń towarzyszących, jak np. rehabilitacja czy psychoonkologia, ale także wsparcie społeczne po chorobie.

W ocenie S. Gadomskiego, obecnie problemem jest "fragmentyzacja i rozproszenie procesu terapeutyczno-diagnostycznego". 

Jak zaznaczył, kluczowym obszarem działań jest również profilaktyka. - Działania, które są przed nami, muszą służyć wzmocnieniu profilaktyki w Polsce, profilaktyki szeroko rozumianej - mówił i dodał, że chodzi m.in. o wczesną diagnostykę chorób.

Wiceminister zapewniał, że głos pacjentów dla resortu jest bardzo ważny, stąd udział przedstawicieli środowisk pacjentów w różnych formalnych ciałach działających przy NFZ czy Rzeczniku Praw Pacjenta.

Jak zapowiedział S.Gadomski chciałby szerzej badać satysfakcję chorych z udzielonych świadczeń medycznych, ale także oceniać jakość udzielonych usług medycznych i np. w przypadku świadczeń z zakresu fizjoterapii uzależnić od oceny pacjenta finansowanie.

Z kolei nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio zwrócił uwagę, że w tegorocznym orędziu papież Franciszek wskazuje na "konieczność równego dostępu do dobrodziejstw postępu cywilizacyjnego w zakresie medycyny". - Dbałość o każde życie jest drogowskazem nie tylko dla personelu medycznego, ale też dla stanowiących prawo i dla każdego z nas - mówił.

Mówił także - odwołując się do słów papieża Franciszka - o potrzebie nieustannego wsparcia osób zmagających się z chorobą, ponieważ im więcej przejawów współodczuwania i troski, tym silniejsza jest motywacja pacjenta do radzenia sobie z kryzysem zdrowia.

Medyczna Racja Stanu to zespół opiniotwórczych przedstawicieli środowiska medycznego, ekspertów z dziedziny stosunków międzynarodowych, przedstawicieli resortu zdrowia, nauki, finansów i rozwoju, przedstawicieli Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP oraz liderów organizacji pacjenckich. Celem jest zainicjowanie działań na bazie eksperckich dyskusji.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz