-Opieka zdrowotna, opieka zdrowotna, opieka zdrowotna – podkreślała Nancy Pelosi, spiker Izby Reprezentantów. -To są obecnie trzy najważniejsze sprawy dla amerykańskich, pracujących rodzin - dodała.
Trump w swoim przemówieniu odniósł się także do „najlepszej w historii” sytuacji gospodarczej USA oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie. Duże kontrowersje wzbudziły jego poglądy dotyczące systemu ochrony zdrowia.
„Nie” dla Obamacare
W czasie przemówienia prezydent Trump skrytykował program „Medicare for All” senatora Bernie Sandersa ubiegającego się o nominację prezydencką w Partii Demokratycznej.
- Nigdy nie pozwolimy, by socjalizm zniszczył amerykańską służbę zdrowia - powiedział Donald Trump. Potępił on też Demokratów za poparcie tego, co nazwał „bezpłatną opieką zdrowotną dla nielegalnych imigrantów”. Tym sposobem odniósł się do czerwcowej debaty, w której wszyscy kandydaci na prezydenta Demokratów opowiedzieli się za objęciem opieką zdrowotną nielegalnych imigrantów. Jednocześnie Trump wykazał chęć współpracy z prawodawcami w kwestiach dotyczących cen leków i w tym celu wezwał Kongres do przyjęcia dwustronnego ustawodawstwa.
-Wzywam do przyjęcia prawa, które osiągnie cel radykalnego obniżenia cen leków na receptę - powiedział Donald Trump.
Donald Trump jest zdania, że obniżkę cen leków przyniosą głównie negocjacje z dużymi koncernami farmaceutycznymi i dążenie do wprowadzenia na rynek tańszych odpowiedników leków. W czasie kadencji Trumpa pierwsze działania w tym kierunku miały zostać już podjęte. Według prezydenta w zeszłym roku po raz pierwszy od 50 lat spadły ceny leków wydawanych na receptę. Poza tym Trump zapowiedział walkę z uzależnieniami od opioidów, chorobami zakaźnymi, AIDS i wspomniał o zaoferowanej Chinom pomocy w walce z koronawirusem. Dodatkowo zwrócił się on do Kongresu z prośbą o 50 mln dolarów na rozwój badań w pediatrii.
Krytyka Demokratów
Demokraci kilka razy w czasie przemówienia pokazywali swoją dezaprobatę dla planów Trumpa dotyczących służby zdrowia, zwłaszcza dla braku powszechnego dostępu i do chęci zniesienia ustawy zdrowotnej z czasów Obamy.
- Demokraci próbują ulepszyć waszą opiekę zdrowotną – powiedziała senator Whitmer - republikanie w Waszyngtonie próbują ją zabrać”
Demokraci są zdania, że dostęp do służby zdrowia jest „prawem człowieka, a nie przywilejem”, jak powiedział senator Sanders. Z kolei Veronica Escobar reprezentująca Teksas oskarżyła Republikanów w jej stanie o brak chęci poprawy systemu opieki zdrowotnej. Teksas jest jednym z największych stanów, który nie zdecydował się na rozwój Medicaid.
W swoim przemówieniu Donald Trump przedstawił swoją prezydenturę jako pasmo sukcesów, a swoją przemowę zakończył słowami: „Epoka amerykańska, epopeja amerykańska, amerykańska przygoda dopiero się zaczęła!”
Kiedy Prezydent zbierał owacje, stojąca za nim przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi podarła dokument z treścią jego przemówienia.
Na podstawie: www.marketwatch.com, eu.usatoday.com