Trump o służbie zdrowia w State of the Union

11 Lutego 2020, 10:35 Donald Trump

W czasie corocznego orędzia o stanie państwa prezydent Donald Trump odniósł się do sytuacji panującej w służbie zdrowia. W swoim przemówieniu sprzeciwił się powszechnej, bezpłatnej służbie zdrowia, za to wezwał do działania w obszarze obniżenia cen leków. Według komentatorów temat opieki zdrowotnej może być istotnym elementem kampanii. Tym bardziej, że podnoszony jest przez Demokratów.

-Opieka zdrowotna, opieka zdrowotna, opieka zdrowotna – podkreślała Nancy Pelosi, spiker Izby Reprezentantów. -To są obecnie trzy najważniejsze sprawy dla amerykańskich, pracujących rodzin - dodała.

Trump w swoim przemówieniu odniósł się także do „najlepszej w historii” sytuacji gospodarczej USA oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie. Duże kontrowersje wzbudziły jego poglądy dotyczące systemu ochrony  zdrowia.

„Nie” dla Obamacare

W czasie przemówienia prezydent Trump skrytykował program „Medicare for All” senatora Bernie Sandersa ubiegającego się o nominację prezydencką w Partii Demokratycznej.

Nigdy nie pozwolimy, by socjalizm zniszczył amerykańską służbę zdrowia - powiedział Donald Trump. Potępił on też Demokratów za poparcie tego, co nazwał „bezpłatną opieką zdrowotną dla nielegalnych imigrantów”. Tym sposobem odniósł się do czerwcowej debaty, w której wszyscy kandydaci na prezydenta Demokratów opowiedzieli się za objęciem opieką zdrowotną nielegalnych imigrantów. Jednocześnie Trump wykazał chęć współpracy z prawodawcami w kwestiach dotyczących cen leków i w tym celu wezwał Kongres do przyjęcia dwustronnego ustawodawstwa.

-Wzywam do przyjęcia prawa, które osiągnie cel radykalnego obniżenia cen leków na receptę - powiedział Donald Trump.

Donald Trump jest zdania, że obniżkę cen leków przyniosą głównie negocjacje z dużymi koncernami farmaceutycznymi i dążenie do wprowadzenia na rynek tańszych odpowiedników leków. W czasie kadencji Trumpa pierwsze działania w tym kierunku miały zostać już podjęte. Według prezydenta w zeszłym roku po raz pierwszy od 50 lat spadły ceny leków wydawanych na receptę. Poza tym Trump zapowiedział walkę z uzależnieniami od opioidów, chorobami zakaźnymi, AIDS i wspomniał o zaoferowanej Chinom pomocy w walce z koronawirusem. Dodatkowo zwrócił się on do Kongresu z prośbą o 50 mln dolarów na rozwój badań w  pediatrii.

Krytyka Demokratów

Demokraci kilka razy w czasie przemówienia pokazywali swoją dezaprobatę dla planów Trumpa dotyczących służby zdrowia, zwłaszcza dla braku powszechnego dostępu i do chęci zniesienia ustawy zdrowotnej z czasów Obamy.

Demokraci próbują ulepszyć waszą opiekę zdrowotną – powiedziała senator Whitmer - republikanie w Waszyngtonie próbują ją zabrać

Demokraci są zdania, że dostęp do służby zdrowia jest „prawem człowieka, a nie przywilejem”, jak powiedział senator Sanders. Z kolei Veronica Escobar reprezentująca Teksas oskarżyła Republikanów w jej stanie o brak chęci poprawy systemu opieki zdrowotnej. Teksas jest jednym z największych stanów, który nie zdecydował się na rozwój Medicaid.

W swoim przemówieniu Donald Trump przedstawił swoją prezydenturę jako pasmo sukcesów, a swoją przemowę zakończył słowami: „Epoka amerykańska, epopeja amerykańska, amerykańska przygoda dopiero się zaczęła!”

Kiedy Prezydent zbierał owacje, stojąca za nim przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi podarła dokument z treścią jego przemówienia.

Na podstawie: www.marketwatch.com, eu.usatoday.com

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz