Niemcy: Lekarze na granicy wyczerpania. Coraz więcej nadgodzin, coraz gorsze warunki pracy

11 Lutego 2020, 15:10 Lekarze

Biurokracja, nadgodziny, praca pod presją czasu i w stresujących warunkach - na to najczęściej skarżą się lekarze w Niemczech. Wyniki ostatniej ankiety są niepokojące: więcej niż jeden na pięciu medyków myśli o odejściu z zawodu.

W sondażu przeprowadzonym w 2019 roku przez Marburger Bund, największą organizację zrzeszającą lekarzy w Niemczech, wzięło udział 6,5 tys. medyków. 90 procent z nich jest zatrudnionych w szpitalach.

Ogromną bolączką niemieckiej medycyny okazały się bezpłatne nadgodziny i rosnące obowiązki biurokratyczne. To wszystko odbija się na zdrowiu lekarzy i prowadzi do wypalenia zawodowego. W konsekwencji więcej niż jeden na pięciu lekarzy pracujących w szpitalu (21 proc.) myśli o odejściu z zawodu. W skali kraju przekłada się to na ponad 45 tys. lekarzy pracujących w szpitalach.

Ponad 6,5 nadgodzin tygodniowo

Zgodnie z wynikami ankiety każdy ze 186 tys. pełnoetatowych lekarzy pracuje prawie 7 nadgodzin tygodniowo (6,7 h). W przypadku 63 proc. respondentów godziny pracy przekraczają 48 godzin w tygodniu określone w ustawie o godzinach pracy. W skali kraju lekarze w szpitalach wypracują aż 65 milionów godzin nadgodzin rocznie. Ponadto 26 proc. medyków przyznało, że ich pracodawcy ani nie płacili za nadgodziny, ani nie oddawali ich w postaci wolnego czasu.

- W obecnych warunkach lekarze ratują obciążony niemiecki system opieki zdrowotnej kosztem własnego zdrowia, życia prywatnego, satysfakcji i przyjemności z pracy - powiedział jeden z respondentów podsumowując swoją sytuację zawodową. Inny lekarz w ankiecie stwierdził, że z wiekiem coraz trudniej jest mu wytrzymać rosnące obciążenie obowiązkami zawodowymi.

Czasochłonna biurokracja

Wyniki ankiety pokazują, że każdy lekarz pracujący w szpitalu musi poświęcić co najmniej godzinę pracy dziennie na wypełnianie dokumentacji medycznej. 35 procent stwierdziło, że zajmuje im to nawet cztery godziny dziennie. Dla porównania w badaniu z 2013 r. tylko osiem procent ankietowanych przeznaczało na wypełnienie dokumentacji medycznej cztery godzinny dziennie.

77 procent lekarzy pracujących w szpitalach uważa, że sytuację poprawiłoby wsparcie ze strony administracji kliniki. Ponad 70 procent lekarzy określa współpracę z personelem pielęgniarskim jako dobrą lub bardzo dobrą.

Praca odbija się na zdrowiu

Trzech na czterech lekarzy twierdzi, że praca negatywnie wpływa na ich zdrowie. Według ankiety, powszechne jest poczucie, że warunki pracy w medycynie są niezdrowe i stresujące. Nadmiar pracy i presja ekonomiczna wywierana na szefów szpitali sprawiają, że lekarze muszą spędzać w pracy coraz więcej czasu. Wielu medyków cierpi na zaburzenia snu i coraz większą grupę dotyka wypalenie zawodowe. Aż 15 procent ankietowanych było tak zestresowanych sytuacją w pracy, że musiało szukać profesjonalnej psychiatrycznej lub psychoterapeutycznej pomocy.

Źródło: aerztezeitung.de

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Izabela Piątek, 14 Lutego 2020, 7:52
Biurokracja dotyczy całej służby zdrowia, nie tylko lekarzy. Cała diagnostyka tomie w ilości papierów koniecznych do wypisania każdego dnia..