W. Kraska: 1,6 tys. osób zostało objętych nadzorem epidemiologicznym w Polsce

12 Lutego 2020, 18:36 wirus

Od 31 grudnia 2019 do 12 lutego 2020 r. odnotowano 45 179 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem na świecie, w tym 1115 zgonów – podał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas sejmowej Komisji Zdrowia

Zgodnie z informacją przekazaną przez resort, od wczoraj odnotowano 2172 nowych zachorowań oraz 97 zgonów z powodu nowego koronawirusa. Jeszcze wczoraj, w Bawarii ogłoszono kolejne dwa, potwierdzone zakażenia. Łącznie w Unii Europejskiej odnotowano 43 przypadki zakażenia koronawirusem.

- W Chinach obecnie w prowincji Hubei przebywa jeden obywatel Polski, który nie wyraził chęci ewakuacji. Jego stan zdrowia jest dobry. Nie zgłasza dolegliwości, ani objawów infekcji. Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Chinach przebywa od 600 do 1000 Polaków. Żaden z obywateli nie zgłosił się do Konsulatu z problemami zdrowotnymi – mówił wiceminister zdrowia. 

Na godzinę 16:00, środa (12 lutego)  w Polsce mamy hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem 18 osób ( w tym jeden obywatel Chin). 30 kolejnych osób, które przyleciało samolotem 2. Lutego z Wuhan, przebywa pod stałą obserwacją we Wrocławiu.

-Mieli oni wykonane trzykrotni badania na obecność koronawirusa. Wszystkie wyniki były ujemne. W tym tygodniu lekarze podejmą decyzję o dalszym przebywaniu tych osób w szpitalu – mówił Waldemar Kraska.

Pięć osób, które wylądowały w Polsce w sobotę przebywają w szpitalu zakaźnym w Warszawie. Pierwsze badania nie wykazały u nich obecności koronawirusa – zapewniał przedstawiciel resortu.

Obecnie w kraju poddano kwarantannie domowej 14 osób (w tym dwóch obywateli Chin). Nadzorem epidemiologicznym objętych jest obecnie 1643 osoby (46 obywateli Chin).

Jak zapewnia Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas, „polskie służby są przygotowane do prowadzenia jeszcze bardziej zmasowanej akcji monitorowania obywateli, którzy przylecą z Chin.”

Epidemia dotyczy Chin

-Epidemia dotyczy Chin. Mamy mało stwierdzonych przypadków zakażeń i zgonów w Europie, na świecie. Poza Chinami odnotowano 2 zgony. Wirus łatwo się rozprzestrzenia, ale wygląda na to że władze chińskie poprzez największą w historii kwarantannę doprowadzają do sytuacji, że może nie będzie pandemii – uspokajał Główny Inspektor Sanitarny.

Wiceminister Waldemar Kraska wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Jarosławem Pinkasem podkreślali, że „z każdą godziną mamy więcej informacji o nowym wirusie”. Podkreślili, że sytuacja jest dynamiczna, a jeszcze wczoraj Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła nowa oficjalna nazwę dla koronawirusa- Covit 19.

To siódmy koronawirus.  Cztery z nich, to znane wirusy powodujące przeziębienia, dwa kolejne to SARS i MERS oraz siódmy, powodujący chorobę COVIC 19 – mówił GIS.

Jak podkreśla Jarosław Pinkas, jest też druga strona epidemii. „Wirus ten zjednoczył naukowców i rządy całego świata, aby niekomercyjnie, ponad podziałami pracować nad rozwiązaniem problemu”. Co do kwestii szczepionki  zapewnił jednak, że „realistycznie”  będzie ona dostępna najwcześniej za 18 miesięcy.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz